SuperBiz wiadomości Lech Kaczyński został patronem terminalu LNG w Świnoujściu

Lech Kaczyński został patronem terminalu LNG w Świnoujściu

19.06.2016, godz. 11:30
GAZOPORT W ŚWINOUJŚCIU.
foto: EAST NEWS

Terminal LNG w piątek osbłużył pierwszą dostawę gazu. Surowiec będziemy sprowadzać z Kataru. 18 czerwca 2016 r. odbyła się uroczystość nadania terminalowi imienia Lecha Kaczyńskiego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

17 czerwca terminal odebrał pierwszą dostawę gazu z zagranicy. Do gazoportu wpłynął statek katarskiego przedsiębiorstwa Qatargas Operating Company z ładunkiem w postaci gazu skroplonego. Kolejne dostawy z Kataru będą miały miejsce raz na miesiąc. Ponadto terminal LNG będzie przyjmował ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych.

Dzięki inwestycji jesteśmy w stanie dostarczyć na polski rynek 5 mld m sześc. gazu rocznie. Zapotrzebowanie Polski wynosi trzy razy więcej. Niewykluczone, że terminal LNG zostanie rozbudowany tak, aby jego moz regazyfikacyjna zwiększyła się do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie. Maksymalnie obiekt można powiększyć na tyle, żeby w ciagu roku był w stanie obsłużyć dostawy zawierające 10 mld m sześc. gazu.

Przeczytaj również: PGNiG: Terminal LNG to dostęp do globalnego rynku gazu

Jak przypomniał Jarosław Kaczyński, jego brat dużo uwagi poświęcał bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Podjął także szereg działań politycznych i gospodarczych, które miały je zapewnić. „Jednym z nich była decyzja o budowie gazoportu" - powiedział szef PiS. Zmarły pod Smoleńskiem prezydent przedstawił koncepcję budowy terminalu w 2006 r. podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Z kolei Andrzej Duda zwrócił uwagę na fakt, że uruchomienie terminal LNG otwiera nowe perspektywy dostaw gazu przed Ukrainą. „Mam nadzieję, że [gazport, przyp. red.] będzie umożliwiał także alternatywną dostawę gazu dla Ukrainy, która dziś jest w ogromnie trudnej sytuacji i która w tym zakresie także potrzebuje wsparcia i o swoją suwerenność walczy" - podkreślił prezydent podczas oficjalnego przemówienia w sobotę [cyt. za tvn24bis.pl].

Może cię zainteresować: Terminal gazowy w Świnoujściu w końcu oddany do użytku!

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia Polsce sprowadzanie gazu z innych źródeł niż rosyjskiej. Może to stanowić ważny punkt przetargowy podczas negocjowania nowej umowy z Gazpromem. Obecnie obowiązujący kontrakt wygasa w 2020 roku.

„Budowa terminala to inwestycja gospodarcza, energetyczna, ale symbolicznie jest inwestycją mówiącą o naszej suwerenności i bezpieczeństwie" - przekonywała premier Beata Szydło w trakcie sobotnich uroczystości [cyt. za tvn24bis.pl].

Źródła: tvn24bis.pl, money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: