SuperBiz wiadomości Leczysz się na serce? Nie bierz tego leku

Leczysz się na serce? Nie bierz tego leku

11.06.2016, godz. 17:00
Witaminy, tabletki, leki
foto: FOTOLIA

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu tej serii leku Vidotin. Chociaż lek został wciągnięty na listę leków refundowanych przez NFZ, to jego spożycie może obniżyć skuteczność terapii.

Z obrotu są wycofywane tabletki 4 mg, z serii H44088D, których data ważności dobiega końca 04.2017. Pozostałe opokowania Vidotinu nadają się do spożycia. Podmotem odpowiedzialnym za lek na terenie naszego kraju jest Gedeon Richter Polska.

„Wycofanie leku nastąpiło wskutek przeprowadzonych badań stabilności, które wykazały niewielkie obniżenie zawartości substancji czynnej (sól tert-butyloaminowaperyndoprylu) w tabletce produktu leczniczego Vidotin 4mg, seria: H44088D (3,687 mg, tj. 92,2%, limit specyfikacji 3,800 mg, tj. 95%) " - czytamy w oficjalnym komunikacie polskiego producenta i dystrybutora. Substancję czynną, o której jest mowa, stanowi perindopril erubumine. Składnik ten można znaleźć w zamiennikach Vidotinu, do których zaliczają się: Co-Amlessa, Apo-Perindox czy Erbugen.

Przeczytaj również: Papierosy mentolowe znikną ze sprzedaży. Bo tak chce UE

Obniżenie zawartości sunstancji czynnej może spowodować obniżenie skuteczności działania produktu oraz jego mniejszych dawek, chociaż jak dotąd nie zgłoszono jeszcze takiego przypadku. „Aktualnie w obrocie na rynku polskim dostępny jest produkt z innych serii. Zarówno hurtownie, jak i apteki mogą bez opóźnień realizować zamówienia na inne serie produktu leczniczego Vidotin 4mg" - informuje Gedeon Richter Polska.

Vidotin znajduje zastosowanie w leczeniu nadniśnienia tętniczego i objawowej niewydolności serca. Podaje się go także pacjentom ze stabilną chorobą niedokrwienną serca – po zawale mięśnia serca lub po zabiegu rewaskularyzacji (poszerzaniu i udrożnianiu zwężonego naczynia krwionośnego).

Źródła: gedeonrichter.pl, tvn24bis.pl, leki.esculap.com

tagi: lek Vidotin
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: