SuperBiz wiadomości Legalny poker nie tylko w kasynie. Rząd bierze się za hazard

Legalny poker nie tylko w kasynie. Rząd bierze się za hazard

24.05.2016, godz. 14:37
Poker
Poker foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy hazardowej. Główny cel nowych przepisów to ograniczenie szarej strefy. Niektóre przepisy zostaną jednak zliberalizowane – na przykład te umożliwiające organizowanie gier w pokera poza kasynami.

Projekt wprowadza możliwość blokowania stron internetowych z nielegalnymi grami oraz stron, za pomocą których gracze realizują płatności na ich rzecz. – Dzięki  zastosowanym rozwiązaniom zrealizowany zostanie postulat zmniejszenia zjawiska „szarej strefy" w grach hazardowych, co doprowadzi do zwiększenia udziału w rynku legalnych przedsiębiorstw – informuje ministerstwo finansów.

Zobacz także: Jest oficjalny projekt ustawy o podatku od handlu. Sprawdź, co się w nim znajduje

I dodaje: – Podniesie to także poziom ochrony graczy, ponieważ tylko legalni operatorzy dają gwarancję oferowania gier w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

W tej chwili w Polsce zarejestrowne są jedynie cztery firmy oferujące gry losowe przez internet: Fortuna, STS, Milenium i Totolotek. Pozostałe działają z zagranicy, a to oznacza, że nie płacą u nas podatków, nie przestrzegają też polskiego prawa. Szacuje się, że aż 90 proc. polskiego rynku gier losowych przez internet to szara strefa.Jeżeli nowe prawo dotyczące blokowania stron wejdzie w życie, rynek czeka prawdziwa rewolucja.

To jednak nie koniec zmian, jakie szykuje resort. Dotkną one również gier na automatach. Państwo chce mieć w tej dziedzinie monopol. W tym celu ma wybrać jedną firmę, która będzie opertatorem automatów i działać będzie w jego imieniu. 

Ministerstwo finansów uzasadnia, że gry na automatach należą do bardzo uzależniających, w związku z czym konieczne jest wprowadzenie rozwiązania zapewniającego ich szczególną ochronę. Dlatego będą one mogły odbywać się wyłącznie w wydzielonych do tego miejscach, pod stałą kontrolą, będą także niedostępne dla osób poniżej 18 roku życia.

Czytaj również: Kwota wolna od podatku wyższa o 1 tys. zł, to aż 4 mld zł mniej w budżecie

Zliberalizowane za to mają być przepisy dotyczące gry w pokera. – Proponowane rozwiązania umożliwią organizowanie gier w pokera również poza kasynami gry, uproszczą proces ich organizacji oraz umożliwią legalne uczestniczenie w grze w pokera przez internet – informuje ministerstwo finansów.

Na liście zmian przygotowanych przez ministerstwo znajdują się także: likwidacja egzaminów zawodowych dla osób nadzorujących i bezpośrednio prowadzących gry hazardowe, obowiązek wprowadzenia regulaminów odpowiedzialnej gry, wyższe sankcje za naruszenie ustawy o grach hazardowych.

W projekcie zapisano, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Ministerstwo nie może jednak w pełni przewidzieć, jak długo potrwa ich uchwalanie, ponieważ na cześć zapisów musi się zgodzić Komisja Europejska (ustawa przejdzie tzw. etap notyfikacji technicznej w KE).

Może Cię zainteresować: Paweł Szałamacha chce zwiększyć ściągalność podatków od paliw

Kilka dni temu własne pomysły dotyczące zmian w ustawie hazardowej zaprezentował Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości i lider partii Polska Razem  (w ostatnich wyborach parlamentarnych członkowie partii startowali z list PiS-u).MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: