SuperBiz wiadomości Leszek Balcerowicz ostrzega: "Polsce może grozić recesja" [WIDEO]

Leszek Balcerowicz ostrzega: "Polsce może grozić recesja" [WIDEO]

07.10.2015, godz. 14:04
Prof. Leszek Balcerowicz
foto: se.tv

– Należymy do tej gorszej grupy, której dług publiczny rośnie szybciej niż gospodarka, choć gospodarka rośnie dobrze na tle krajów Europy. Gdyby ta tendencja się utrzymała, to musiałoby się to zakończyć kryzysem. Zwłaszcza że przed nami są trudniejsze czasy – przekonuje prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR.

Były wicepremier i minister finansów przestrzega, że że w przypadku braku reform i wystąpienia negatywnych czynników zewnętrznych Polska może wpaść w recesję. Kosztowne dla gospodarki mogą być także przedwyborcze obietnice polityków. Według Balcerowicza realizacja zmian proponowanych przez PO będzie kosztować 50 mld zł, a postulaty PIS nawet cztery razy tyle.

Czytaj również: Protest górników: "Jeśli ktoś kogoś wyroluje, na drugi raz z ch*** do stołu się nie siada"

– Jeżeli dług publiczny rośnie szybciej niż PKB, to zawsze się to kończy źle dla PKB, dla gospodarki, bo ten balast narasta. Przede wszystkim trzeba pilnować, żeby gospodarka nadal rosła szybko, a to bez reform się nie stanie – ostrzega Balcerowicz.

Ekonomista wyjaśnia, że jeśli Polska nie przeprowadzi reform, a na świecie nie da się wykluczyć różnych zaburzeń, to może to skutkować zagrożeniami dla wzrostu polskiej gospodarki. - Więc potrzebna jest mobilizacja, żeby tym politykom, którzy nas oszukują, powiedzieć „nie”. A oszukują nas, jak mówią: „Damy wam”, a nie powiedzą skąd – zwraca uwagę przewodniczący Rady FOR.

Profesor Balcerowicz podaje tutaj szacunki przeprowadzone przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Według wyliczeń realizacja obietnic Prawa i Sprawiedliwości kosztowałaby podatników w ciągu najbliższej kadencji około 200 mld zł. Propozycje Platformy Obywatelskiej to wydatek rzędu 50 mld zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: