SuperBiz wiadomości Lista darmowych leków dla seniorów niebawem będzie gotowa. Co tam się znajdzie?

Lista darmowych leków dla seniorów niebawem będzie gotowa. Co tam się znajdzie?

21.07.2016, godz. 13:21
Witaminy, tabletki, leki
foto: FOTOLIA

Lista darmowych leków dla seniorów ma być gotowa najpóźniej 1 września. Na razie jest wykaz 84 substancji do leczenia chorób częstych u seniorów. Czy znajdą się one w darmowych lekach?

Prace na listą darmowych leków dla seniorów wciąż trwają. Do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji trafiła lista 84 substancji wykorzystywanych do leczenia chorób częstych u seniorów. W tej grupie schorzeń są takie jak:  cukrzyca typu 2, zakrzepica, miażdżyca, niewydolności serca, zwyrodnienia stawów, osteoporoza, ostry ból, w tym migreny, parkinson i alzheimer, psychozy, zaburzenia lękowe, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, infekcyjne zapalenia oka i jaskra.

Zobacz: Niższy podatek CIT coraz bliżej

Jeśli w puli darmowych leków, znajdą się te zawierające substancje z listy, to w grupie darmowych leków nie będzie  medykamentów, które teraz są na ryczałt, czyli za 3,2 zł (m.in. większość insulin, podstawowych leków na nadciśnienie (zawierających ramipril, np. polpril, vivace) czy lewodopów dla chorych na parkinsona (np. madopar)). Nie będzie też tych leków, których teraz nie ma na liście refundacyjnej (np.  ibuprofen, paracetamol czy aspiryna).

Zobacz: Biedronka ma specjalną ofertę na światowe Dni Młodzieży

Jak informuje "Gazeta Wyborcza”  listę źle ocenili eksperci Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dlaczego?  Leki pierwszego rzutu przepisywane przez lekarza w pierwszej kolejności, będą dostępne za niewielką dopłatą. Za darmo będzie można dostać dopiero leki drugiego rzutu – podawane w drugiej kolejności, gdy te pierwsze nie będą skuteczne. Jak podaje gazeta: "Może to spowodować niekorzystne zmiany w sposobie leczenia niektórych chorób" - napisali eksperci do ministra zdrowia, wymieniając parkinsona, cukrzycę typu 2, jaskrę, ból, chorobę zwyrodnieniową stawów, zakrzepicę i nadciśnienie.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: