SuperBiz wiadomości Lista leków dla seniorów zagrożona? Ministerstwo odpowiada

Lista leków dla seniorów zagrożona? Ministerstwo odpowiada

02.08.2016, godz. 12:28
Krajowe leki dla seniorów
foto: Materiały prasowe

Jedną z ważniejszych informacji, która wczoraj ukazała się w mediach, jest ta dotycząca możliwości podwyżki cen leków w polskich aptekach nawet o kilkaset procent. Podwyżka wynikałaby z nowego unijnego prawa, o czym informował „Dziennik Gazeta Prawna”. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy ewentualne wprowadzenie nowych przepisów będzie miało jakikolwiek wpływ na listę darmowych leków dla seniorów opublikowaną wczoraj przez resort. Co odpowiedziało ministerstwo?

Unia Europejska planuje zrównanie cen leków we wszystkich krajach wspólnoty. Będzie się to wiązało z gigantycznymi podwyżkami cen medykamentów w Polsce – grzmiał wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna”. Publikacja gazety zbiegła się ogłoszeniem listy darmowych leków dla osób po 75. roku życia. Czy, jeśli Unia faktycznie zrównałaby ceny medykamentów, wiązałoby się to z unieważnieniem tej listy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia. Resort udzielił nam wyczerpującej odpowiedzi. Na początku wyjaśnił, skąd w ogóle wzięło się zamieszanie związane z podwyżkami cen w aptekach.

ZOBACZ TEŻ: Ceny leków wzrosną o kilkaset procent? UE szykuje nowe regulacje

„Aspekt cen leków pojawił się w trakcie zwyczajowego wysłuchania ministra zdrowia Słowacji w Parlamencie Europejskim 12 lipca br. w związku z przejęciem przez Słowację prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nie dyskutowano tam jednak o ujednoliceniu cen leków – wskazywano jedynie na problemy z importem równoległym prowadzącym do wywozu leków (...). Ponadto w debacie podniesiono sprawę tzw. licencji przymusowej – tj. zmuszenia drogą prawną koncernu farmaceutycznego do rezygnacji z ochrony przewidzianej patentem za odszkodowaniem, aby możliwe było produkowanie leków do tej pory niedostępnych w wystarczających ilościach, a przez to zbyt drogich” - czytamy w oficjalnym komunikacie ministerstwa przesłanym nam przez jego rzeczniczkę, Milenę Kruszewską. „Powyższa debata nie rodzi skutków prawnych, ani nie przekształca się w inicjatywę ustawodawczą. Zwyczajowo każdy minister na początku prezydencji w Radzie UE przedstawia swoje priorytety, a następnie odpowiada na pytania” - dodała Kruszewska.

ZOBACZ TEŻ: Lista darmowych leków dla seniorów [CAŁY WYKAZ]

Co jednak, jeśliby dyskusja miała przerodzić się w jakiekolwiek regulacje prawne? „Gdyby pojawiła się groźba wejścia w życie takich przepisów na poziomie unijnym, Polska może blokować je zarówno w Radzie Unii Europejskiej jak i zaskarżyć przepisy niezgodne z prawem unijnym do sądu unijnego w Luksemburgu. Polska skorzystałaby z wszelkich możliwych sposobów np. zbudowałaby kanałami dyplomatycznymi grupę państw niezadowolonych z ewentualnej propozycji celem jej skutecznego odrzucenia w trakcie ewentualnych negocjacji w Unii Europejskiej. Mamy wiele możliwości skutecznego oddziaływania na unijne propozycje. I nawet gdyby takie prawo weszło w życie, jesteśmy przekonani, że unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekłby o nieważności prawa ustalającego ceny leków na poziomie unijnym” - wyjaśniła rzeczniczka. Jednoznacznie podkreśliła, że lista darmowych leków dla seniorów w żaden sposób nie jest zagrożona.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: