SuperBiz wiadomości Lista najbogatszych Polaków. Kto zyskał, a kto stracił?

Lista najbogatszych Polaków. Kto zyskał, a kto stracił?

25.02.2016, godz. 15:50
pensja, wypłata, portfel, pieniądze, gotówka
foto: EAST NEWS

Magazyn "Forbes" opublikował najnowszy ranking najbogatszych Polaków, w którym nie brakuje zmian. Na liście znajdzie się aż 30 debiutantów (w tym jeden w pierwszej 10). Jest też zmiana na czele zestawienia związana z nagłą śmiercią Jana Kulczyka w zeszłym roku. Kto wśród najzamożniejszych stracił najwięcej, a kto pomnożył majątek?

Przez lata sytuacja w rankingu 100 najbogatszych Polaków publikowanym przez "Forbesa" wyglądała następują: pierwszy był Jan Kulczyk z wyraźną przewagą nad resztą stawki. Zmiany zachodziły na dalszych miejscach. Tym roku, choć fortuna Kulczyk nadal nie ma sobie równych w Polsce, to zmienili się jej właściciele. Po śmierci nestora rodziny Jana Kulczyka w lipcu 2015 roku, majątek odziedziczyły jego dzieci - Dominika i Sebastian Kulczyk, który otwierają tegoroczny ranking (15,9 mld zł).

Zobacz także: Najbogatsi Polacy według Forbesa. Dominika i Sebastian Kulczyk na czele [RANKING]

Na drugim i trzecim miejscu kolejno uplasowali się: Zygmunt Solorz-Żak (9,9 mld zł) i Michał Sołowow (9,2 mld zł) - identycznie jak przed rokiem. Jednak twórca telewizji Polsat w porównaniu z 2015 r. stracił aż 2 mld zł, a majętny kierowca rajdowy zyskał 1,5 mld zł - nie wystarczyło to jednak, aby Sołowow wyprzedził w rankingu Solorza-Żaka (przed rokiem obu miliarderów dzieliło ok. 4,5 mld zł).

Jeszcze większy uszczerbek w majątku zanotował Leszek Czarnecki (2,14 mld zł). Twórca grupy Getin Holding w tym roku zajmuje 6 lokatę (spadek o dwa miejsca), ale jeszcze bardziej widoczna jest utrata ponad połowy fortuny (2,8 mld zł z 5 mld zł w poprzednim roku).

Czytaj koniecznie: Jan Kulczyk - miliarder, który rozdawał złoto i miliony [WIDEO]

Najbardziej spektakularnie w pierwszej 10-tsce wygląda jednak ostatnia pozycja, czyli Solange i Krzysztof Olszewscy. Przed rokiem małżeństwo zajmowało 20 pozycję w rankingu miesięcznika, a w tym awansowali o 10 miejsce. Ponadto konto założycieli firmy Solaris produkującej autobusy, urosło o prawie 400 mln zł.

Należy również odnotować efektowny debiut rodziny Furmanów, którzy będąc po raz pierwszy w rankingu Forbesa, zajęli wysokie siódme miejsce (1,61 mld zł). Biznesowy sukces rodzina zawdzięcza spółce z branży farmaceutycznej Aflofarm, którą założył w 1998 r. Andrzej Furman. Teraz rodzinnym interesem zarządzają trzej bracia: Jacek, Wojciech i Tomasz. Jak podaje Forbes, spółka specjalizuje się produkcji leków niewymagających recepty, ale również suplementów diety.

 


Źródło: Forbes

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: