SuperBiz wiadomości LOTOS szuka prezesa w otwartym konkursie! Jakie są wymagania?

LOTOS szuka prezesa w otwartym konkursie! Jakie są wymagania?

23.12.2016, godz. 09:12
Lotos
foto: EAST NEWS

Zmiany, zmiany, zmiany – tak najkrócej można określić to, co właśnie dzieje się w Grupie LOTOS. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy postanowiło właśnie o odwołaniu dwóch członkiń Rady Nadzorczej i zastąpieniu ich nowymi menedżerami. Spółka szuka również prezesa zarządu. Co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy LOTOS odwołało ze składu Rady Nadzorczej Katarzynę Witkowską i Marię Sierpińską. Jednocześnie powołało Adama Jana Lewandowskiego i Piotra Ciacha - czytamy w money.pl. Kim są nowi członkowie Rady? Lewandowski zaczynał swoją karierę w sektorze bankowym, ostatnio pracował w PGNiG. Z kolei Piotr Ciach jest naczelnikiem w departamencie spółek kluczowych Ministerstwa Energii, od dziesięciu lat związany jest z przemysłem obronnym. „Zmiany w Radzie Nadzorczej to wstęp do powołania nowego zarządu LOTOS-u” - wskazuje „Puls Biznesu”.

ZOBACZ TEŻ: Lotos ma nowego prezesa. Został nim Robert Pietryszyn

I faktycznie, Grupa LOTOS ogłosiła konkurs na prezesa zarządu. Wakat na tym stanowisku pojawił się w listopadzie tego roku, po tym jak z funkcji odwołano Roberta Pietryszyna kojarzonego z poprzednią władzą. Od ponad miesiąca obowiązki prezesa pełni Marcin Jastrzębski, wcześniej wiceprezes ds. operacyjnych. Mówi się, że to on ma największe szanse na stałą prezesurę, ale nie zmienia to faktu, że LOTOS ogłosił oficjalny konkurs na najważniejsze stanowisko w firmie. Jest on konkursem otwartym, co oznacza, że może w nim wziąć udział każdy, kto spełnia wyśrubowane kryteria. W teorii więc powiązania polityczne nie grają tu żadnej roli.

Czego potrzeba, by zostać prezesem LOTOS-u? Należy posiadać tytuł zawodowy magistra (lub tytuł równorzędny) albo też tytuł równorzędny uzyskany za granicą, uznany w Polsce. Nie wystarczy jednak samo wykształcenie. Kandydat na prezesa musi mieć co najmniej dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, bez względu na rodzaj umowy (konkretnej branży nie wskazano), posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji członka zarządu w spółkach kapitałowych z sektora ropy i gazu oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach zatrudniających średniorocznie powyżej 1000 osób.

Do tego kandydatowi nie wolno naruszać ograniczeń lub zakazów zajmowania stanowiska członka organu zarządzającego w spółkach handlowych, musi on posiadać pełną zdolności do czynności prawnych i wykazać, że brak wobec niego  wszczętych i toczących się postępowań karnych lub karno-skarbowych. Od kandydatów urodzonych przed 1 VIII 1972 r. wymagane jest ponadto oświadczenie lustracyjne. Dodatkowymi atutami będą wykształcenie wyższe: prawnicze, ekonomiczne, techniczne lub z obszaru zarządzania oraz biegła znajomość języka angielskiego (część rozmowy kwalifikacyjnej zostanie przeprowadzona w tym języku).

ZOBACZ TEŻ: Pietryszyn za 5 miesięcy pracy w Lotosie dostał pół miliona złotych

Osoby zainteresowane kandydowaniem na to eksponowane stanowisko muszą, jak każdy zwykły śmiertelnik, napisać CV i list motywacyjny oraz złożyć szereg innych dokumentów m.in. potwierdzających deklarowane kompetencje. Oferty można składać do 5 stycznia do godz. 15.00. Ich otwarcie nastąpi cztery dni później. Szczegółowe informacje dotyczące postępowania kwalifikacyjnego znajdują się tutaj >>>

Źródła: money.pl, pb.pl, lotos.pl, wnp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: