SuperBiz wiadomości Lubisz słodycze? Zrób zapasy. W przyszłym roku będą dużo droższe

Lubisz słodycze? Zrób zapasy. W przyszłym roku będą dużo droższe

23.12.2016, godz. 12:31
Słodycze
foto: SHUTTERSTOCK

Polacy wydają rocznie na słodycze ok. 13 mld zł, przy czym każdy spożywa ich średnio tylko 3 kg. W przyszłym roku albo będziemy jeść ich mniej, albo wydamy na nie znacznie więcej. Z końcem września 2017 r. uwolniony zostanie rynek cukru, przez co słodycze będą dużo droższe niż obecnie – informuje Strefa Biznesu.

Rok 2016 r. nie był łatwy dla rynku słodyczy. Jego wartość określa się obecnie na ok. 13 mld zł, czyli prawie tyle samo co w ubiegłym roku. Przeciętny Polak spożywa słodkich przekąsek rocznie 3 kg, podczas gdy np. Niemiec aż 9 kg. Konsumpcja wyrobów czekoladowo-cukierniczych w Polsce jest również niemal trzykrotnie niższa niż w takich krajach, jak: Wielka Brytania, Szwajcaria czy Belgia.

Sprawdź także: Chińczycy zajadają się polskimi słodyczami

– Na stagnację z jednej strony ma wpływ stosunkowo trudna współpraca z sieciami handlowymi. Producenci słodyczy muszą mierzyć się z ciągłymi naciskami ze strony dużych sieci handlowych, dążących do jak największej obniżki cen produktów poprzez minimalizacje marż dostawców. Z drugiej strony mamy do czynienia ze zmianą zachowań konsumenckich i nawyków żywieniowych – powiedział cytowany przez Strefę Biznesu Arkadiusz Drążek z firmy Brześć.

Czytaj też: Będzie podatek od cukru?

Problemem dla polskiej branży cukierniczej jest również konieczność konkurowania z tańszymi o nawet 30–40 proc. słodyczami z Ukrainy. Różnica ta wynika przede wszystkim z ceny cukru, która w krajach Unii Europejskiej jest regulowana. Sytuacja już niedługo ulegnie jednak zmianie, ponieważ 30 września 2017 r. ma nastąpić uwolnienie cen. Eksperci szacują, że europejskie firmy produkujące słodycze zyskają na niej średnio nawet 2 mld zł rocznie.

Źródło: Strefa Biznesu

tagi: ceny słodycze
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: