SuperBiz wiadomości Lufthansa znów strajkuje. 20 tys. pasażerów uziemionych

Lufthansa znów strajkuje. 20 tys. pasażerów uziemionych

08.09.2015, godz. 12:30
lotnisko Okęcie
foto: Super Express

To już trzynasty strajk pilotów Lufthansy od kwietnia ubiegłego roku. Tym razem akcja protestacyjna rozpoczęła się o 8 rano i potrwa do północy z wtorku na środę. Niemiecki przewoźnik uziemił 84 połączenia długodystansowe. 20 tys. pasażerów musi się liczyć ze sporymi opóźnieniami.

Pomimo kolejnego już strajku pilotów niemieckich linii lotniczych, aż 90 lotów odbędzie się zgodnie z planem. Dzisiejsza akcja związkowców z niewielkim stopniu dotknie polskich pasażerów. Z kolei związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) ostrzegł, że w środę strajk obejmie również loty średnio i krótkodystansowe, w tym do i z Polski. Rzecznik VC Markus Wahl przyznał, że jeśli strajkujący nie dojdą do porozumienia z przewoźnikiem, to protesty będą powtarzać się co tydzień.

Zobacz koniecznie: Polski nie stać na przyjęcie uchodźców? UE daje na jednego 10 tys. euro

Strajk to efekt fiaska rozmów zakończonych 2 września pomiędzy związkowcami a dyrekcją Lufthansy. Protestujący sprzeciwiają się planom przekazania części samolotów zagranicznym liniom lotniczym i likwidacji miejsc pracy w Niemczech. Kolejną kwestią zapalną są emerytury. Firma chce podnieść próg przechodzenia na wcześniejszą emeryturę z 55 do 57 lat (przy zachowaniu 60 proc. kwoty świadczenia), a dla nowo zatrudnionych w ogóle zlikwidować możliwość wcześniejszego zakończenia pracy.

Ponadto Lufthansa stara się przenosić swoich pilotów do tanich linii lotniczych, w których warunki pracy są znacznie gorsze. Dotychczas 12 akcji protestacyjnych związkowców przyniosło przewoźnikowi 300 mln euro straty.

 

Żródło: metrocafe.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: