SuperBiz wiadomości Macierewicz zmienia zdanie ws. Caracali? "Przetarg zależy od negocjacji offsetowych"

Macierewicz zmienia zdanie ws. Caracali? "Przetarg zależy od negocjacji offsetowych"

26.11.2015, godz. 12:00
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz foto: EAST NEWS

- Warunkiem podpisania kontraktu są pozytywne negocjacje umowy offsetowej. Czy one zostaną rozstrzygnięte w sposób umożliwiający podpisanie kontraktu, zobaczymy - powiedział szef MON Antoni Macierewicz na pierwszym spotkaniu sejmowej komisji obrony narodowej. A jeszcze dwa miesiące temu polityk PiS twierdził, że "ten przetarg to skandaliczna sprawa" i że jego ugrupowanie na ten zakup się nie zgodzi.

Minister poinformował, że trwa weryfikacja przygotowywanych głównych kontraktów zbrojeniowych, w szczególności zamówienia na śmigłowce wielozadaniowe. To oznacza zdecydowaną zmianę kursu, w porównaniu z twardymi zapowiedziami wyborczymi o unieważnieniu przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, w którym poprzednie kierownictwo MON wskazało na maszyny typu Caracal produkcji Airbus Helicopters.

Czytaj także: PiS: Przetarg na śmigłowce Caracale będzie unieważniony

Odrzucono ofertę zakładów ze Świdnika (należy do włosko-brytyjskiego AgustaWestland) i Mielca (amerykański koncernu Sikorsky). O przyszłości umowy z Francuzami nie zdecyduje jednak MON, a Ministerstwo Gospodarki - powiedział Macierewicz.

- Dlatego też MON będzie zmierzało do podjęcia tego przetargu na nowo, jeżeli rozstrzygnięcie dotyczące offsetu sprawi, iż kontrakt nie będzie mógł być zawarty. Będziemy liczyli na to, że wówczas fabryki pracujące w Polsce i produkujące w Polsce sprzęt równoważny, a w wielu wymiarach czasem lepszy, będą gotowe do wzięcia udziału w tym przetargu - powiedział Macierewicz.

A jeszcze w środę rano szef sejmowej Komisji Obrony mówił o potrzebie anulowania przetargu. - Wszystko wskazuje na to, że przetarg na śmigłowiec wielozadaniowy będzie unieważniony, a w konsekwencji – powtórzony – przyznał w radiowej Jedynce Michał Jach z PiS.

 

Źródło:

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: