SuperBiz wiadomości Małe firmy łamią prawa pracowników

Małe firmy łamią prawa pracowników

21.09.2016, godz. 14:28
BEZROBOCIE ZWOLNIENIE PRACA PRACOWNIK MOBBING SZEF
foto: SHUTTERSTOCK

Prawa pracownicze najczęściej łamane są w małych przedsiębiorstwach. Państwowa Inspekcja Pracy bierze je pod lupę, ale też oferuje swoją pomoc w poprawie warunków zatrudnienia.

Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć przedstawił  Radzie Ochrony Pracy informacje ws. "wsparcia pracodawców dążących do poprawy bezpieczeństwa pracy za pomocą programów prewencyjnych PIP".

Zobacz: Więźniowie muszą brać się do roboty

PIP nie ma wątpliwości, że w małych firmach łatwiej nie przestrzegać prawa pracy, bo tak naprawdę nie ma kto tego kontrolować. W takich przedsiębiorstwach nie działają związki zawodowe czy rada pracownicza. A indywidualni pracownicy nie upominają się o swoje prawa w obawie przed utratą zatrudnienia.

Jak tego byłoby mało, to na bakier jest też z  dbaniem o bezpieczeństwo i higienę pracy. Nieprawidłowości związane są głównie brakiem nadzoru, brakiem wiedzy i nieznajomością zagadnień, bądź lekceważeniem występujących w zakładzie zagrożeń.

Zobacz: Mieszkania rosną jak grzyby po deszczu

Przedsiębiorcom świadomie, a nawet z premedytacją, łamiącym prawo grożą kary – przede wszystkim finansowe. W każdej chwili mogą spodziewać się kontroli PIP. Jednak można temu zapobiec. Wystarczy po prostu zwrócić się z prośbą o pomoc do PIP. Urzędnicy służą radami i wskazówkami.

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: