SuperBiz wiadomości Małgorzata Zaleska kandydatką rządu na szefową GPW

Małgorzata Zaleska kandydatką rządu na szefową GPW

09.01.2016, godz. 06:00
Małgorzata Zaleska
Małgorzata Zaleska foto: EAST NEWS

Minister skarbu Dawid Jackiewicz przedstawił kandydaturę prof. Małgorzaty Zaleskiej na prezesa warszawskiego parkietu. Na tym stanowisku ma zastąpić Pawła Tamborskiego, który w grudniu podał się do dymisji. O tym czy się tak stanie zdecyduje walne zgromadzenie, zwołane na 12 stycznia.

Po wielu miesiącach niespokojnych, burzliwych wydarzeń dziś przyszedł czas, aby wyprowadzić Giełdę Papierów Wartościowych na spokojnie wody - powiedział minister skarbu na konferencji prasowej w siedzibie GPW.  - Chciałbym dzisiaj zaprezentować kandydaturę pani profesor Małgorzaty Zaleskiej, która od 20 lat związana jest z rynkiem finansowym, która miała już możliwość uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa - dodał.

Czytaj także: PiS chce rewolucji. O rodzaju zatrudnienia będzie decydował inspektor pracy

Prof. Zaleska zasiadała już w radzie GPW, była związana też z zarządem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz zasiadała również w zarządzie Narodowego Banku Polskiego. Na swoim koncie ma również karierę naukową. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach PAN, a w swoim dorobku naukowym posiada ponad 350 publikacji.

Zaleska powiedziała, że kierowanie "jedną z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce" jest zarówno zaszczytem, jak i wyzwaniem. - Dla dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego potrzebna jest m.in. współpraca i wsłuchanie się w głos osób reprezentujących środowisko rynku kapitałowego - podkreśliła.

- Myślę, że bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa, tak aby giełda była postrzegana jako krwiobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji. Myślę, że dalszy rozwój polskiego rynku finansowego i zwiększanie świadomości powinno być priorytetem prezesa, jak i całego zarządu Giełdy Papierów Wartościowych - mówiła.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: