SuperBiz wiadomości Mali przedsiębiorcy zaoszczędzą na ZUS. Zobacz, ile [INFOGRAFIKA]

Mali przedsiębiorcy zaoszczędzą na ZUS. Zobacz, ile [INFOGRAFIKA]

06.04.2017, godz. 13:30
ZUS upraszcza procedury
foto: EAST NEWS

„Małe przychody – mały ZUS” - tak nazywa się najnowszy, długo wyczekiwany projekt Ministerstwa Rozwoju, który zakłada koniec wysokiej, zryczałtowanej składki na ZUS dla małych przedsiębiorców. Wprowadzona zostanie stawka zależna od miesięcznych przychodów danej firmy, co pozwoli na wyjście z szarej strefy tysiącom przedsiębiorców.

Obecnie właściciele firm, które dopiero rozpoczynają działalność, przez jej pierwsze dwa lata mają obniżone składki na ZUS. Później znacznie się one podnoszą i firmy znikają z rynku – nie oznacza to jednak, że są likwidowane, a po prostu przechodzą do szarej strefy.

ZOBACZ TEŻ: Nawet 200 tys. firm może wyjść z szarej strefy dzięki zmianom w ZUS

Wszystko przez to, że, osiągając miesięczne przychody do 5 tys. zł, muszą wpłacić ok. 1,2 tys. zł do ZUS; nawet po odliczeniu składek chorobowej i zdrowotnej, zostaje ok. 813 zł (do tej kwoty wchodzą składki: na ubezpieczenie rentowe i emerytalne oraz Fundusz Pracy). Tak wysoka składka po prostu wykańcza najmniejsze przedsiębiorstwa. Dzięki propozycji Ministerstwa Rozwoju na składkach będzie można sporo zaoszczędzić. Tak to się prezentuje na naszej infografice:


Czy zmiany będą korzystne?

Jak widać, proponowane zmiany będą naprawdę korzystne dla najmniejszych przedsiębiorców. Według Ministerstwa Rozwoju dzięki nim z szarej strefy może wyjść aż 200 tys. właścicieli firm. Eksperci zauważają tu jednak pewien mankament – jeśli właściciel firmy będzie przez lata płacił do ZUS niższe składki, nie zdąży odłożyć na swoim koncie emerytalnym kwoty pozwalającej na wypłatę nawet minimalnej emerytury. A więc w rezultacie wszyscy podatnicy będą musieli mu się do niej dołożyć. Na razie rząd nie podaje informacji, kiedy nowe przepisy mają szansę wejść w życie.

Źródła: „Puls Biznesu”, „Rzeczpospolita”

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: