SuperBiz wiadomości Maluch Plus na tle Europy. Jak inne państwa wspierają młodych rodziców?

Maluch Plus na tle Europy. Jak inne państwa wspierają młodych rodziców?

02.02.2017, godz. 16:35
niemowlę, noworodek, dziecko, chłopiec, chłopczyk
foto: EAST NEWS

Nowy program ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość - Maluch Plus, obok 500 Plus i Mieszkania Plus ma oprócz poprawy sytuacji materialnej Polaków przyczynić się do wzrostu współczynnika urodzeń. Jak Polska prezentuje się na tle Europy pod względem systemu wsparcia młodych rodziców?

Ogłoszony w tym tygodniu nowy program rządowy „Maluch Plus", który jest kontynuacją programu "Maluch" poprzedniego rządu, ma sfinansować budowę nowych żłobków. Na ten cel rząd przeznaczy 500 mln zł. W ramach założeń ma powstać ponad 12 tys. nowych miejsc w żłobkach, a dofinansowanie ma otrzymać w sumie 53 tys. miejsc dla maluchów. Działający od zeszłego roku 500 Plus według szacunków rządu dotarł już do 4 mln dzieci, ale infrastruktura szkolno-przedszkolna nadal pozostawia wiele do życzenia. Polska mimo przyjęcia za priorytet polityki prorodzinnej, nadal prezentuje się blado na tle krajów, które oferują najbogatszy pakiet świadczeń. Na 28 państw Unii Europejskiej, 20 przyznaje zasiłki na dzieci bez względu na wysokość dochodu. Najwyższe świadczenia oferują m.in. Niemcy i Francja, a najniższe Grecja.

Zobacz również: Na co Polacy wydają 500 Plus?

Niemcy

W państwie opiekuńczym, jakim są Niemcy, obywatele mogą korzystać z bogato rozbudowanego systemu świadczeń socjalnych. Młode matki mogą korzystać z tzw. Mutterschaftsgeld, czyli zasiłku macierzyńskiego, który wypłacany jest w momencie, kiedy matka przebywa na urlopie macierzyńskim (w przypadku jednego dziecka urlop trwa osiem tygodni). Wypłacana kwota jest równowartością zasiłku chorobowego. Dodatkowo matka może ubiegać się o dodatek na wyprawkę dla dziecka – Arbeitsgemeinschaft (200-500 euro, tj. od ok. 800 do nawet 2 tys. zł).

Rodzic, który zdecyduje się na przerwę w pracy, by zająć się wychowaniem dziecka otrzyma przez rok zasiłek w wysokości 67 proc. ostatniej pensji (od 300 do 1800 euro). Także na dzieci przysposobione i dzieci współmałożonka, które należą do gospodarstwa domowego przysługuje wsparcie – na pierwsze i drugie dziecko (184 euro – ok. 792 zł), na trzecie 190 euro (ok. 812 zł), a na każde kolejne 215 euro.

Dodatek na dzieci to pomoc dla samotnie wychowujących pociechę oraz małżeństw, których dziecko nie ukończyło 25. roku życia. Jego wysokość wyliczana jest na podstawie dochodów oraz majątku rodziców i dzieci. To maksymalnie 140 euro (ok. 603 zł). W lipcu 2016 roku pojawił się również projekt wprowadzenia tzw. Familiengeld, w wysokości 300 euro dla rodziców, którzy zdecydują się pracować krócej: 32-36 godzin tygodniowo oraz których dziecko nie ukończyło 8 roku życia. W ten sposób państwo miałoby wspierać jednocześnie rozwój kariery zawodowej rodzica oraz dbać o czas spędzony na łonie rodziny.

Wielka Brytania

To kraj, który obok Niemiec nie ma czego się wstydzić pod względem poziomu wsparcia finansowego dla młodych rodziców. Spośród bogatej gamy zasiłków można skorzystać z becikowego - "Sure Start Maternity Grant", w formie jednorazowej pomocy dla osób o niskich dochodach. "Health in Pregnancy Grant" to zasiłek dla przyszłych mam, które są w co najmniej 25 tygodniu ciąży i „pozwala dobrze przygotować się do porodu".

Płatny Urlop macierzyński przysługuje wszystkim mamom, które były zatrudnione na stałe (przez pierwsze 6 tygodni otrzymują 90 proc. średnich tygodniowych zarobków). "Maternity Allowance" to zasiłek i dodatek macierzyński dla tych, które nie miały zawartego stosunku pracy. Inne oferty pomocy socjalnej to zasiłek i dodatek na dziecko - "Child Benefit", "Child Tax Credit" oraz "ChildCare Element". "Maternity Exempiton Certificate" to zwrot za leki i dentystę, a "Statutory Paternity Pay" to urlop tacierzyński na którym wypłacanych jest 90 proc. średnich tygodniowych dochodów, który trwa od tygodnia do dwóch.

Sprawdź koniecznie: 500 plus w Auchan: winni zostaną ukarani, ale oświadczenia wciąż będą zbierane

Francja

Dodatek na dzieci we Francji przysługuje każdej rodzinie, która zameldowana jest na stałe i ma co najmniej dwójkę dzieci, które nie ukończyły 20 roku życia. Kwota, którą otrzymują rodzice to 130 euro na drugie dziecko, 296 euro za trzecie i 160 na każde kolejne. Rodzicom z trójką dzieci przysługują także dodatki na opiekę dzienną, szkolną oraz rodzinne (169-203 euro). Wsparcie otrzymuje matka w chwili urodzenia dziecka: 927 euro, a dodatek adopcyjny to 855 euro.

 

Źródło: /DGP/onet.pl/TVN24

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: