SuperBiz wiadomości Mamy 3,9-procentowy wzrost gospodarczy. Głównie dzięki konsumpcji

Mamy 3,9-procentowy wzrost gospodarczy. Głównie dzięki konsumpcji

29.02.2016, godz. 13:49
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Polska gospodarka wciąż przyspiesza. W IV kwartale 2015 r. wzrosła o 3,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 r. - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Okazuje się, że wpływ na tak dobre dane mamy my sami – konsumenci.

Dane opublikowane przez GUS są zgodne z przewidywaniami analityków. Co miało wpływ na wzrost polskiej gospodarki? Według urzędników był to popyt krajowy, czyli m.in. konsumpcja. Spożycie w skali roku wzrosło o 3,5 proc., w sektorze gospodarstw domowych o 3,1 proc. Do tego o 5,4 proc. wzrosła akumulacja (w uproszczeniu – oszczędności m.in. gospodarstw domowych), co, razem wziąwszy, sprawiło wzrost popytu krajowego o 4 proc. i 3,9-procentowy wzrost gospodarczy.

ZOBACZ TEŻ: Województwa się bogacą. Wkrótce stracą unijne fundusze!

Ekonomiści banku BZ WBK prognozują, że sytuacja ta utrzyma się i popyt wśród konsumentów nadal będzie jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce. Będziemy spożywać więcej dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy, która niesie ze sobą przychody na szerszą skalę do naszych portfeli. Pozytywny wpływ na konsumpcję może mieć też wypłata świadczenia 500 zł na dziecko. Z drugiej strony można spodziewać się spowolnienia inwestycji z powodu niższych nakładów publicznych.

Źródło: money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: