SuperBiz wiadomości Mandaty za parawany nad Bałtykiem. Gdzie ich nie rozłożysz?

Mandaty za parawany nad Bałtykiem. Gdzie ich nie rozłożysz?

04.08.2016, godz. 10:10
Parawany na plaży
foto: EAST NEWS

Uwielbiane przez Polaków parawany będą zakazane? Na taki pomysł wpadł burmistrz nadmorskiego Darłowa, który chce karać plażowiczów mandatami za ich rozkładanie.

To chyba pierwszy przypadek w nad polskim Bałtykiem walki z parawanami. Zdaniem gospodarza Darłowa na gęsto porozstawiane parawany narzekają m.in. ratownicy, którzy chcąc interweniować w wodzie, muszą przeciskać się jak przez zasieki. Na plażowe zagrody narzeka również część turystów.

Zobacz również: Polskie kurorty nad Bałtykiem [ILE KOSZTUJĄ NOCLEGI, GALERIA]

Dyskusja na ten temat rozpoczęła się od niewinnego wpisu burmistrza Arkadiusza Klimowicza, który na swoim koncie na Facebooku zamieścił dwa zdjęcia lokalnej plaży z poniższym opisem.

- Darłówko. Plaża wschodnia. Szeroka, miejsca starcza dla wszystkich. Ale... Na tą plażę przychodzą przede wszystkim rodziny z dziećmi, które uwielbiają się bawić w płytkiej, cieplejszej wodzie laguny. Żeby mieć maluchy na oku trzeba stać. Widok na morze z kocyka zasłonięty, Słyszałem opinie aby wprowadzić na plaży wschodniej całkowity zakaz używania parawanów, które utrudniają innym plażowiczom korzystanie z plaży i powodują sztuczny "tłok". Co Państwo na to? Jaka jest Państwa opinia? - pyta retorycznie Klimowicz.

- To chyba taka tradycja. Z tego słyną wszystkie widokówki, plaże polskie. Tak po prostu się przyjęło i tak chyba jest. Jesteśmy za parawanem - mówi w "Radiu Szczecin" turystka, która do Darłowa przyjechała z Łodzi.

Burmistrz chciałby wzorem Hiszpanii wlepiać mandaty za ich rozstawianie. Na półwyspie Iberyjskim złamanie takiego przepisu kosztuje turystów 150 euro, czyli ponad 600 zł.

Czytaj także: Gigantyczne złoża bursztynu pod mierzeją wiślaną? Rząd ma tajne dane

Władze Darłowa mają świadomość, że wielu Polaków nie wyobraża sobie wyjścia na plażę bez parawanów - choćby z powodu wiatru, i dlatego rozważają podzielenie jej na strefę z parawanami i bez nich. Część wschodnia plaży w Darłowie byłaby wolna od parawanów, a zachodnia pozostałaby bez zmian.

Kontrowersyjny pomysł burmistrza musi jeszcze zatwierdzić tamtejsza Rada Miasta. Jeśli radnym przypadnie do gustu, ograniczenia zaczną obowiązywać od przyszłego sezonu.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: