SuperBiz wiadomości Manufaktura czekoladek - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Manufaktura czekoladek - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

12.04.2016, godz. 11:16
45 pomysłów na biznes
foto:

Słodkie praliny w rozmaitych kształtach i o oryginalnych smakach. Każda czekoladka indywidualnie projektowana i ręcznie przygotowywana. Na takich wyjątkowych łakociach można nieźle zarobić. To dobry pomysł na biznes dla osób o dobrym guście i talencie artystycznym.

Krok pierwszy to założenie działalności gospodarczej. W związku z tym, że jest to produkcja żywności, to trzeba spełnić wyśrubowane wymogi sanepidu. Dlatego też zaleca się wynajęcie czy kupienie lokalu dostosowanego już do biznesu gastronomicznego, by uniknąć kłopotów z formalnościami i przekładania daty otwarcia manufaktury czekolady.


Dobry lokal


Aby otrzymać zgodę sanepidu na produkcję czekoladek w danym miejscu, należy złożyć w powiatowej stacji wniosek o wpis do rejestru zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność i złożyć projekt technologiczny lokalu uwzględniający elementy jego wyposażenia. Sprzęty używane do przetwarzania żywności powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, muszą również posiadać odpowiednie atesty. Istotna jest zwłaszcza lokalizacja zlewów, lodówek, stołów roboczych oraz szafek na środki czystości. Przygotowanie takiego projektu technologicznego najlepiej zlecić fachowcowi specjalizującego się w branży gastronomicznej. Jeśli inspektorzy nie będą mieli uwag do projektu, to przyjdą na miejsce i sprawdzą, czy wszystko jest zgodne z założeniami.


Sanepid będą musiały jeszcze odwiedzić osoby pracujące przy produkcji lub sprzedaży czekoladek, bo muszą posiadać ważną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną, która jest poświadczeniem, że osoba pracująca przy przy produkcji czy sprzedaży żywności nie jest nosicielem określonych chorób zakaźnych. Taką książeczkę wyrabia się w sanepidzie po uprzednim wykonaniu wymaganych badań laboratoryjnych.


Oryginalne słodycze


W małej manufakturze czekolady najważniejsza jest oferta. Już na początku trzeba opracować doskonałe receptury i stworzyć atrakcyjne kształty czekoladek. Przepisów na smakołyki warto poszukać w fachowej literaturze i kursach cukierniczych. Najlepiej bazować wyłącznie na naturalnych składnikach pochodzących ze sprawdzonego źródła i od zaufanych dostawców. Kreator czekoladek może puścić wodze fantazji i komponować najdziwniejsze smaki i kształty pralin.


Szukanie rynku zbytu


Jak szukać klientów? Są na to proste i skuteczne sposoby. Przede wszystkim należy całą lokalną społeczność poinformować o startującym biznesie. W witrynie pracowni umieść olbrzymi  napis: „wkrótce otwarcie manufaktury czekolady!!!” lub '”tu powstaje pracownia czekolady” itp. Zaproś lokalne media do współpracy, rozdaj przechodniom ulotki i wizytówki, i w  końcu zorganizują huczne otwarcie z degustacją smakołyków. Poszukaj też lokalnych i  okazjonalnych targów i jarmarków, na których będziesz sprzedawać i promować swoje wyroby. Działaj również w Internecie. Prezentuj swoją ofertę na gastronomicznych i rękodzielniczych portalach.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książeczce "45 pomysłów na biznes". Książka dostępna w kioskach i salonikach prasowych.

autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: