SuperBiz wiadomości Marek Biernacki - były minister został nowym koordynatorem służb specjalnych

Marek Biernacki - były minister został nowym koordynatorem służb specjalnych

16.06.2015, godz. 14:27
Minister sprawiedliwości Marek Biernacki
foto: Super Express

Marek Biernacki to najbardziej doświadczony poseł PO w zakresie służb specjalnych. Teraz oprócz podległych mu pięciu służb będzie nowym sekretarzem stanu w KPRM. Były szef MSWiA i resortu sprawiedliwości – należący do konserwatywnego skrzydła partii, jest niechętny spotkaniom poza Sejmem i raczej nie musi się obawiać, że został nielegalnie podsłuchany w ekskluzywnych restauracjach.

Poniedziałkowe roszady w gabinecie Ewy Kopacz doprowadziły do pojawienia się kilku nowych nazwisk w wielkiej polityce. Szefem resortu zdrowia został kardiochirurg i współpracownik zmarłego Zbigniewa Religi, Marian Zembala. Nowym ministrem skarbu mianowano Andrzeja Czerwińskiego, a ministra sportu olimpijczyka Adama Korola. Jedyną dobrze znaną postacią w nowym rozdaniu jest Marek Biernacki, który zastąpi Jacka Cichockiego na stanowisku sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz obejmie kontrolę na służbami specjalnymi.

Sprawdź koniecznie: Marian Zembala - symbol Śląska i wpływowy przyjaciel Religi. Kim jest nowy minister zdrowia?

Nowy sekretarz stanu i koordynator służb nie tylko nie zabiega o medialne względy, ale także nie wyróżnia się pod względem finansowym wśród polityków. W zeznaniu podatkowym za 2013 r. Biernacki zadeklarował, że jeździ Hondą Civic (rocznik 2012) i wykazał roczny łączny dochód 201,691 zł (uposażenie i dieta poselska, wynagrodzenie z resortu sprawiedliwości, dieta z Krajowej Rady Sądownictwa oraz zbycie papierów wartościowych) – co daje średnio miesięczną pensję rzędu ok. 16 tys. zł.

W tym samym zeznaniu Biernacki wpisał zasoby pieniężne: 195 tys. zł i 400 euro, mieszkanie o powierzchni 86,6 metrów kwadratowych o wartości 256 tys. zł. (współwłasność małżeńska) oraz działkę budowlaną o powierzchni 1095 m2 – wycenioną na 90 tys. zł.

Biernacki (rocznik 1959) pochodzi z Sopotu - regionu, który jest bastionem Platformy Obywatelskiej. Od czasu stanu wojennego działał w Ruchu Młodej Polski oraz w podziemiu w NSZZ „Solidarność”. Po studiach Biernacki znajduje zatrudnienie w gdańskim w Muzeum Historii Miasta, a następnie zaczyna pracę naukową w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Od pierwszych lat III RP pełni funkcję likwidatora majątku PZPR w Gdańsku. Po powstaniu AWS wchodzi w jej szeregi. W latach 1997–2001 sprawował mandat posła na Sejm III kadencji z listy formacji Mariana Krzaklewskiego. Już wtedy przewodniczył Komisji ds. Służb Specjalnych oraz współtworzył ustawę powołującą Instytut Pamięci Narodowej. Od 1999 do 2001 r. był szefem MSWiA.

Zobacz także: Są nowi ministrowie zdrowia, skarbu i sportu. Ewa Kopacz ogłosiła nazwiska

Gdy upadał AWS Biernacki próbował swoich sił kandydując do Senatu, ale bez powodzenia. Od 2002 r. związał się z nowo powstałą Platformą Obywatelską. Z jej ramienia pełnił rolę wicemarszałka województwa pomorskiego, a także do 2005 r. sprawował mandat radnego sejmiku. W tym samym roku Biernacki powraca do Sejmu i zasiada w Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Dwa lata później i w 2011 r. ponownie z sukcesem kandyduje do parlamentu. Dwa lata temu sopocki polityk wraca do rządu. Prezydent Komorowski powołał go na stanowisko ministra sprawiedliwości. Podczas sprawowania urzędu wprowadzono m.in. ustawę o izolacji niebezpiecznych przestępców i oraz prowadzono prace nad zaostrzeniem procedury karnej, m.in. mającą doprowadzić do częstszego stosowania kar ograniczenia wolności oraz grzywien przy zmniejszeniu orzekania kar więzienia w zawieszeniu.

Z urzędem pożegnał się po roku i powrócił do szefowania sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych – co najlepiej obrazuje merytoryczne przygotowanie Biernackiego do roli w jakiej widzi go obecnie premier Ewa Kopacz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: