SuperBiz wiadomości Marek Chrzanowski na czele Komisji Nadzoru Finansowego. Kim jest nowy szef KNF?

Marek Chrzanowski na czele Komisji Nadzoru Finansowego. Kim jest nowy szef KNF?

11.10.2016, godz. 09:42
Marek Chrzanowski
foto: EAST NEWS

Marek Chrzanowski miesiąc po odejściu z Rady Polityki pieniężnej trafia do Komisji Nadzoru Finansowego. Premier Beata Szydło zdecydowała, że od 13 października na tym stanowisku zastąpi Andrzeja Jakubiaka, którego pięcioletnia kadencja dobiega końca.

Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, Chrzanowski to były członek Rady Polityki Pieniężnej, pracownik naukowy SGH, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP.

Sprawdź koniecznie: Rząd przedstawia jaką stawkę jednolitego podatku zapłacą Polacy [SZCZEGÓŁY]

Obecnie funkcję przewodniczącego KNF pełni jeszcze Andrzej Jakubiak, który piastował to stanowisko od 12 października 2011 r., więc jego pięcioletnia kadencja dobiega właśnie końca.

Ostatnio Chrzanowski zasiadał w RPP. Zrezygnował z członkostwa w Radzie - do której został wybrany przez Senat, jako kandydat PiS, w połowie stycznia 2016 r. - na początku września. Potem, w połowie września wycofał swój wniosek o rezygnację, a następnie złożył go ponownie. Ostatecznie Senat odwołał go ze stanowiska w czwartek 6 października. O rezygnacji z zasiadania w Radzie miały przesądzić sprawy osobiste. Chrzanowski zapewniał, że jego decyzja nie wynika z żadnego konfliktu ani niepokoju wokół RPP czy NBP.

Urodzony 25 stycznia 1981 r. w Mielcu. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Zawodowo związany z SGH, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej.

W latach 2007-2016 kierował podyplomowymi studiami administrowania funduszami unijnymi. Od 2008 r. (dwie kadencje) jest członkiem Rady Naukowej Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W maju 2015 r. został redaktorem naczelnym półrocznika "Polityka Gospodarcza". W latach 2009-2016 kierował pracami Instytutu Gospodarki Narodowej.

Zobacz też: Marek Chrzanowski rezygnuje z Rady Polityki Pieniężnej

W swoich wypowiedziach deklarował się jako zwolennik planu Morawieckiego, który określił jako "kompetentny, spójny i przejrzysty". "Wydaje mi się - połączenie dialogu, zaufania z twardymi instrumentami, przedstawionymi przez pana premiera Morawieckiego - jest szansą na to, byśmy w przyszłości go wspominali jako osobę, która zmieniła polską politykę gospodarczą, tak jak Władysław Grabski" - mówił Chrzanowski w marcu, podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: