SuperBiz wiadomości Marks & Spencer odchodzi z Polski. Zwolni 351 pracowników

Marks & Spencer odchodzi z Polski. Zwolni 351 pracowników

08.11.2016, godz. 12:57
Marks & Spencer wycofuje się z Polski
foto: Materiały prasowe

Sieć Marks & Spencer wycofuje się z Polski. Chce zamknąć 11 sklepów, przez co pracę straci 351 osób. Firma rozpoczęła we wtorek konsultacje z pracownikami w sprawie zwolnień grupowych – podał PAP.

"Grupa rozpoczyna dzisiaj konsultacje w sprawie zamiaru zamknięcia sklepów ze swoimi 351 pracownikami w Polsce. Marks & Spencer zobowiązuje się w pełni przestrzegać wszystkich lokalnych przepisów prawa pracy w Polsce" – napisano w komunikacie spółki.

Sprawdź także: Przed nami kolejne zwolnienia w spółkach Skarbu Państwa?

Decyzja o wycofaniu sieci z Polski jest efektem kompleksowego przeglądu 446 zagranicznych sklepów Marks & Spencer. Dotyczył on wyników i potencjału każdego rynku, w którym działa spółka. Okazało się, że działalność własna firmy, na wielu rynkach przynosi straty – ich łączna wartość w dziesięciu krajach wyniosła ok. 45 mln funtów, co stanowi ponad 25 proc. przychodów spółki (171 mln funtów). Niektóre rynki przynoszą straty już od pięciu lat. Marks & Spencer jako główną przyczynę strat wymienia w komunikacie rozdrobnienie sklepów własnych i za małą skalę działalności.

Znikną 53 sklepy
Sieć podjęła decyzję, że wycofa się nie tylko z Polski, lecz także z dziewięciu innych rynków m.in: Chin, Estonii, Litwy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Holandii i Belgii. Planuje zamknąć łącznie 53 sklepy.
Realizacja planu spółki oznacza dla niej spore koszty. Wydatki związane z nieruchomościami i zwolnieniami pracowników mogą sięgnąć ok. 150–200 mln funtów.

Czytaj też: Kolejne zwolnienia w Grupie Integer

"W przyszłości Marks & Spencer zamierza funkcjonować na mniejszej liczbie rynków, na których aktualnie działają spółki będące w całości własnością firmy, ale z większym naciskiem na spółki joint venture i sieci franczyzowe" – czytamy w komunikacie.

Jedzenie zamiast ubrań
Franczyzowe sklepy sieci, radzą sobie znacznie lepiej niż sklepy własne – w ubiegłym roku wygenerowały łączny zysk na poziomie 87 mln funtów. Sieć posiada 268 takich sklepów na 34 rynkach, a także spółki joint venture w Grecji i Indiach. Marks & Spencer zapowiada, że wciąż będzie rozwijał działalność franczyzową we Francji, ale tylko w zakresie produktów spożywczych.

Źródło: Money.pl, biznes.onet.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: