SuperBiz wiadomości Masz nadpłaty w ZUS? Do końca roku możesz je odebrać do 10 lat wstecz

Masz nadpłaty w ZUS? Do końca roku możesz je odebrać do 10 lat wstecz

28.04.2016, godz. 16:17
Do końca roku można odzyskać nadpłacone składki
Do końca roku można odzyskać nadpłacone składki foto: EAST NEWS

Co drugi przedsiębiorca twierdzi, że płacił zbyt wysokie składki wypadkowe – podaje firma EY. Tylko co piąty uważa, że jest optymalna. W 70 proc. składkę można by obniżyć.

Wśród różnych opłat przedsiębiorcy odprowadzają składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od liczby zatrudnionych pracowników, którzy pracują w warunkach grożących wypadkiem. Na kwotę do zapłaty wpływają także statystyki dotyczące wypadków.

Przeczytaj również: Jeden podatek zamiast PIT, ZUS i NFZ?

Jak wyliczyła rp.pl,  firma, która zgłosi do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10 pracowników, będzie odprowadzać za nich składki w wysokości 0,40 – 3,60 procent. Dla małych firm kwota graniczna stanowi 1,80 procent. Ponadto ZUS może podnieść lub obniżyć wysokość składki na podstawie analizy liczby wypadków.

Z badania pt. „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa", które w kwietniu zrealizowała firma doradcza EY, wynika, że tylko 6 na 10 pracowników uważa, że wysokość składek wypadkowych do zapłaty przez ich firmy została obliczona optymalnie. Jednak pewność co do tego ma już tylko 4 procent spośród 250 ankietowanych.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: