SuperBiz wiadomości Masz pralkę w kuchni? Łamiesz prawo

Masz pralkę w kuchni? Łamiesz prawo

14.03.2017, godz. 10:33
Masowo kupujemy pralki i lodówki
Masowo kupujemy pralki i lodówki foto: SHUTTERSTOCK

Nadmiar przepisów, a do tego absurdalne zapisy - to charakterystyka polskiego systemu prawnego. Okazuje się, że do tej pory można znaleźć prawo wprawiające w osłupienie. Na dodatek większość społeczeństwa nawet nie zdaje sobie sprawy, że popełnia wykroczenie... we własnym domu.

O istnieniu przepisów, które wydają się tak absurdalne, że nie powinny mieć miejsca, niektórzy nawet nie mają pojęcia. Jednak powinni, ponieważ nie stosując się do nich – łamią prawo. Na uwagę zasługuje zapis o zakazie umieszczania pralki w kuchni czy konieczności zgłoszenia projektu... miejsca na pojemnik z brudną bielizną. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma wziąć się za absurdalne przepisy w polskim prawie budowlanym i już szykuje jego nowelizację. Projekt jest po konsultacjach społecznych.

Zobacz także: Mieszkanie Plus: Morawiecki zdradza, że program ma opóźnienia

Inne pomysły do likwidacji to m.in. przymus określenia lokalizacji trzepaka na podwórku, gdy zgłasza się projekt osiedla. Nowelizacja zakłada również usunięcie pojęcia „wnęki kuchennej", co umożliwia połączenie kuchni z salonem w kawalerkach i będzie funkcjonowało jako „aneks kuchenny". Warunkiem zgody na takie rozwiązanie jest jednak instalacja kuchni elektrycznej oraz wentylacji. Zlikwidowane natomiast mają zostać przepisy o konieczności połączenia kuchni z korytarzem.

Sprawdź również: Mieszkanie za 4 tys. euro? W Grecji to możliwe

Wprowadzone mają zostać natomiast limity dotyczące wielkości kawalerki – będzie musiała mieć co najmniej 25 mkw. Dotychczas nie było zapisów o wielkości mieszkania, a tylko pokoju, który w kawalerce musiał mieć przynajmniej 16 mkw. Zapisy o wielkości poszczególnych pomieszczeń mają zostać zniesione.

 

Źródło: rp.pl/innpoland.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: