SuperBiz wiadomości Masz punkty karne? Ubezpieczyciele chcą ci podnieść stawki za OC!

Masz punkty karne? Ubezpieczyciele chcą ci podnieść stawki za OC!

10.03.2017, godz. 11:54
aplikacja, ubezpieczenie samochodu
aplikacja foto: SHUTTERSTOCK

Wkrótce kierowcy będą mogli sprawdzić w internecie, ile mają punktów karnych. Dostęp do danych uzyskają w systemie CEPIK 2.0. Wiedzy na temat liczby punktów karnych swoich klientów chcą również ubezpieczyciele. Dzięki niej mogliby więcej zarabiać.

1 kwietnia zaczną obowiązywać nowe przepisy o e-usługach dla kierowców. Prowadzący pojazdy będą mogli sprawdzić, ile mają tzw. punktów ostatecznych, czyli takich, które przyznano im na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub mandatu karnego oraz ile im grozi tzw. o punktów tymczasowych, a więc takich, które czekają na zatwierdzenie w wyniku prawomocnego rozstrzygnięcia. Informacje o punktach karnych będą aktualizowane w oparciu o prowadzoną przez policję ewidencji kierowców, którzy nie zastosowali się do obowiązujących przepisów. Aby sprawdzić stan punktów, właściciele aut powinni zalogować się do systemu CEPIK 2.0 i poświadczyć swoją tożsamość profilem zaufanym na ePUAP.

Zobacz także: Ceny OC zaczynają spadać. Pierwszy raz od dwóch lat

Dostępu do bazy danych chcą również ubezpieczyciele. Na podstawie liczby punktów karnych wyliczaliby wysokość ubezpieczenia OC. Według Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń uzależnienie wysokości stawki OC od liczby punktów karnych pomogłoby walczyć z piratami drogowymi. Baliby się wyższych opłat, więc jeździliby ostrożniej. Ponadto zmiany w prawie pozwoliłyby nagradzać osoby, które poruszają się przepisowo. Według eksperta takie rozwiązanie pomogłoby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Ministerstwo Cyfryzacji nie chce jednak przystać na pomysł ubezpieczycieli.

Przeczytaj również: Kierowcy sprawdzą w sieci, ile mają punktów karnych. Na te dane liczą też ubezpieczyciele

Pod względem technicznym CEPIK 2.0 jest już gotowy i czeka na wdrożenie. Zanim to nastąpi, trzeba jednak zmienić niektóre ustawy. Trwają także konsultacje między Ministerstwem Cyfryzacji a ubezpieczycielami, jednak znajdują się one na bardzo wstępnym etapie. Jak podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Karol Manys, rzecznik prasowy MC, resort wyklucza możliwość udostępnienia pełnej bazy kierowców ubezpieczycielom. Natomiast firmy ubezpieczeniowe będą mogły wnioskować o przekazanie danych o punktach karnych przez ubezpieczonych. Manys tłumaczy, że ubezpieczyciele mogliby np. proponować sprzedaż OC na preferencyjnych warunkach w zamian za informacje o punktach karnych.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: