SuperBiz wiadomości Matura 2016 z WOS. Ilu sędziów zasiada w Trybunale Konstytucyjnym?

Matura 2016 z WOS. Ilu sędziów zasiada w Trybunale Konstytucyjnym?

10.05.2016, godz. 11:48
Matura 2016 z WOS
Matura 2016 z WOS foto: SHUTTERSTOCK

Dzisiaj maturzyści zdają egzaminy z WOS i historii muzyki. Już wkrótce poznamy wyniki WOS. Zobacz, co odpowiedzieć, jeśli padnie pytanie o Trybunał Konstytucyjny.

Spór o Trybunał Konstytucyjny sprawił, że wielu Polaków nie potrafi już powiedzieć, ilu sędziów wchodzi w skład TK. Doświadczenia z poprzednich lat wskazują, że na maturze z wiedzy o społeczeństwie często pada pytanie o trybunał. Jak jednak należy na nie odpowiedzieć, skoro w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i na oficjalnej stronie Trybunału Konstytucyjnego znajdują się sprzeczne informacje?

Przeczytaj również: Matura 2016. Po tych studiach znajdziesz pracę

Zgodnie z konstytucją w trybunale zasiada 15 sędziów. Zupełnie co innego wynika ze strony trybunal.gov.pl. Po wejściu w zakładkę „Sędziowie Trybunału" internauta zobaczy listę sędziów wchodzących w skład tego organu. Wykaz zawiera nie 15, ale 18 nazwisk. Mało tego, członkowie trybunału zostali podzieleni na „sędziów orzekających" oraz „sędziów, których status wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r. w sprawie o sygn. K 34/15 (Dz. U. Poz. 2129)". W grupie sędziów orzekających znajduje się tylko 12 osób. Ilu więc sędziów ostatecznie tworzy Trybunał Konstytucyjny: 12, 15, a może 18?

Skład Trybunału Konstytucyjnego

Wątpliwości Polaków rozwiała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uznała ona, że określając liczbę sędziów wchodzących w skład TK, należy kierować się konstytucją, a nie stanem faktycznym. A zatem prawidłowa odpowiedź brzmi „15".

- Ewentualne zadania sprawdzające wiedzę z zakresu Trybunału Konstytucyjnego bazują wyłącznie na przepisach z ustawy zasadniczej - poinformował „Polskę Times" Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Mimo to trudno powiedzieć, ilu maturzystów potrafiłoby poprawnie odpowiedzieć na pytanie dotyczące składu Trybunału Konstytucyjnego. Mają z tym problem nawet Polacy, którzy już zdali egzamin dojrzałości.

Może zainteresować cię także: Matura 2016. Po tych studiach zarobisz najwięcej

Zeszłoroczna matura z wiedzy o społeczeństwie została uznana za najtrudniejszy egzamin z przedmiotów nieobowiązkowych. Pytania, z którymi uczniowie mieli problem, dotyczyły jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Ich wprowadzenia domagała się wówczas partia Pawła Kukiza. Ubiegłoroczni maturzyści nie potrafili rozpoznać systemu większościowego. Już wkrótce dowiemy się, czy kontrowersje woków TK nie wpłyną negatywnie na tegoroczne wyniki z WOS.

Źródła: polskatimes.pl, isap.sejm.gov.pl, trybunal.gov.pl, noizz.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: