SuperBiz wiadomości mBank ostrzega przed groźnym wirusem!

mBank ostrzega przed groźnym wirusem!

27.06.2017, godz. 12:52
mBank
mBank foto: Materiały prasowe

Na stronie logowania do serwisu internetowego mBanku można znaleźć ostrzeżenie przed złośliwym oprogramowaniem, które generuje fałszywy komunikat. Jeżeli dostaniesz wiadomość informującą o tym, że twoje przelewy wychodzące mogą zostać zablokowane, pod żadnym pozorem nie otwieraj załącznika, ani nie klikaj w załączone linki!

Uwaga klienci mBanku!
Jeżeli na twoim komputerze zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, przestępcy mogą pozyskać twój login i hasło. Wystarczy, że ściągniesz zainfekowany załącznik lub klikniesz w niepożądany odnośnik, aby tak się stało. Równie niebezpieczne jest wejście bezpośrednie na zainfekowaną stronę. Przestępcy robią wszystko, żeby internauta niczego nie podejrzewał i myślał, że otrzymuje komunikaty od autentycznego banku.

ZOBACZ: mBank przegrał proces z frankowiczami. Ma zapłacić klientom ponad 10 tys. zł

Aby uśpić czujność klientów, oszuści podszywają się pod rozmaite instytucje. Po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania są w stanie przejąć twój login i hasło, podczas kiedy ty będziesz logować się do serwisu bankowości elektronicznej. Następnym krokiem może być utworzenie na twoim koncie „zaufanego odbiorcy" przelewów zdefiniowanych. Co poniektórzy po prostu zlecają przelew z rachunku, na który się włamali. „W tym czasie w przeglądarce klienta pojawia się fałszywy komunikat informujący o zmianie formatu konta, które należy określić jak odbiorca zidentyfikowany poprzez podanie hasła SMS, a także o braku możliwości przyjęcia środków na to konto w przypadku gdy operacja nie zostanie potwierdzona w ciągu wskazanego terminu – wyjaśnia mBank.

Jeżeli dasz się nabrać i wpiszesz kod, który przyjdzie SMS-em, istnieje ryzyko, że potwierdzisz realizację transakcji zleconych przez przestępców! Dlatego przed autoryzacją transakcji upewnij się, jakie dokładnie zlecenie widnieje w serwisie transakcyjnym online.

Co zrobić, jeżeli pojawi się fałszywy komunikat?

Jeżeli komunikat banku wzbudził twoje podejrzenia, natychmiast zamknij okno przeglądarki, w którym się wyświetlił. W celu zachowania bezpieczeństwa niezwłocznie zeskanuj komputer, a jeśli to możliwe – usuń złośliwe oprogramowanie. Niezbędna może się okazać ponowna instalacja systemu operacyjnego. Ponadto, na wszelki wypadek zmień hasła do serwisu transakcyjnego mBanku, pozostałych kont bankowych, poczty email i portali społecznościowych. Jeżeli podejrzewasz, że wpisane przez ciebie hasło SMS mogło ułatwić kradzież przestępcom, niezwłocznie skontaktuj się z obsługą klienta mBanku pod numerem telefonu 801 300 800 lub 42 6 300 800.

Oprac. na podst. mbank.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: