SuperBiz wiadomości MDM. Pula wniosków na 2017 wyczerpana, rusza nabór na 2018

MDM. Pula wniosków na 2017 wyczerpana, rusza nabór na 2018

09.02.2017, godz. 18:43
Skorzystaj z MdM
foto: SHUTTERSTOCK

Program „Mieszkanie dla Młodych" niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie brakuje chętnych na otrzymanie kredytu z niewielkim wkładem własnym i dopłatą z budżetu państwa. Dla niektórych to jedyna szansa, by zdobyć fundusze na własne „M". Informujemy o zmianach w programie i o tym czy można jeszcze otrzymać dotację.

Od początku lutego Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał składanie wniosków o dopłaty do rządowego programu. Pula na 2017 rok została wyczerpana. W ramach wsparcia rząd przeznaczył na ten cel 746 mln zł. Połowa tej kwoty została wykorzystana w roku poprzednim, a druga ruszyła z dniem 1 stycznia 2017 i po miesiącu od startu limit został przekroczony. Wnioski nadal można składać, ale już na 2018 rok - do czasu aż połowa środków nie zostanie zarezerwowana. Eksperci szacują, że fundusze mogą się skończyć już w marcu tego roku.

Co ważne – chętni na skorzystanie z tych pieniędzy mogą cieszyć się własnym mieszkaniem jeszcze w tym roku. Do dyspozycji pozostaje bowiem prawie 199,7 mln zł z I części puli 2018. Dlaczego? Mechanizm rezerwacji środków działa według ustawy o MDM - klienci mają możliwość skorzystania z maksymalnie połowy pieniędzy przeznaczonych na kolejny rok. Największa kwota, którą można uzyskać to nawet 114 tys. zł.

Zobacz także: Młodzi biorą coraz więcej kredytów na mieszkania. MDM napędza rynek

Zasady działania programu
„Mieszkanie dla Młodych" to program rządowy, którego działanie przewidziane jest na lata 2014-2018. Po tym okresie ma zostać wygaszony, a wciąż ogromną lukę mieszkaniową ma zastąpić „Mieszkanie Plus". To nowy plan rządu, który zakłada możliwość długoterminowego wynajmu mieszkania z opcją dojścia do własności. Cena za czynsz ma się wahać od 10 do 20 zł za m. kw. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności będą premiowane wnioski składane przez rodziny z dziećmi oraz wszystkich tych, którzy mają największą szansę na założenie rodziny w najbliższej przyszłości.

Warunki programu
MDM skierowany jest głównie do młodych małżeństw z dziećmi, singli i rodziców samotnie wychowujących pociechy. Dofinansowanie wkładu własnego jest zawsze wyższe dla osób sprawujących pieczę rodzicielską.

Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne lub przysposobione, mogą dodatkowo dostać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Ponadto ci, którzy rozpoczną budowę własnego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) mogą na nowych zasadach skorzystać z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Zobacz również: MDM: skończyły się środki na 2017 rok

Aby skorzystać z możliwości dopłaty, należy spełnić kilka warunków: przede wszystkim nie można posiadać innego mieszkania, także w przeszłości. Nie dotyczy to osób/rodzin z trojgiem dzieci. W programie wziąć udział mogą osoby do 35 roku życia (w małżeństwie liczy się wiek młodszego partnera, co również nie dotyczy osób/rodzin z trójką maluchów). Cena upragnionego mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.
Kredyt musi być zaciągany na minimum 50 proc. wartości nieruchomości, a jego spłata powinna być rozłożona na minimum 15 lat.

Plusem programu jest przede wszystkim fakt, że dofinansowanie jest traktowane jako wkład własny klienta. Od stycznia 2017 zmieniła się zasada dotycząca wysokości wymaganego wkładu i obecnie wynosi aż 20 proc. wartości nieruchomości. Mieszkanie można zakupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W pierwszym roku działania programu środki przeznaczone na dopłaty wyniosły 600 mln zł, w 2015 r. było to 715 mln zł, w 2016 r. 730 mln zł, w 2017 r. 746 mln zł, a na 2018 r. zarezerwowano 762 mln zł.

 

Więcej na: mieszkaniedlamlodych.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: