SuperBiz wiadomości MDM: skończyły się środki na 2017 rok

MDM: skończyły się środki na 2017 rok

01.02.2017, godz. 11:49
MDM: skończyły się środki na 2017 rok
foto: SHUTTERSTOCK

BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie nieruchomości w ramach Mieszkania dla Młodych z terminem wypłaty wsparcia w 2017 roku. Jeżeli nie udało ci się złożyć wniosku o rządową dopłatę, możesz ubiegać się o zakup nieruchomości, która zostanie wykończona pod klucz dopiero w 2018 r., tzw. dziury w ziemi. W przeciwnym razie ciężko będzie uszczknąć coś z państwowej kasy.

1 lutego BGK zakończył przyjmowanie wniosków o dopłatę do wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych". Chociaż mamy dopiero I kwartał, pula środków przeznaczonych na ten cel w br. już się wyczerpała. Niektóre banki jeszcze w styczniu przestały przyjmować wnioski o dofinansowanie.

- W związku z przekroczeniem limitu dostępnych środków na 2017 r. określonych w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi informujemy, że Bank Gospodarstwa Krajowego od dnia 01 lutego 2017 r. wstrzymał nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia przypadającym na bieżący rok – można przeczytać na oficjalnej stronie BGK.

Zobacz także: MDM: zostało 95 proc. środków na mieszkania z terminem odbioru w 2018 r.

Nie wiadomo, czy w przypadku osób, które zwlekały ze złożeniem dokumentów do końca stycznia, będzie trudniej o pozytywne zaopiniowanie wniosku. - Rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski nabywców o dofinansowanie wkładu własnego przekazane do BGK do dnia 31 stycznia 2017 r., jednakże w stosunku do znacznej części wniosków prawdopodobne jest zaistnienie sytuacji oczekiwania na możliwość przyznania środków w bieżącym roku – ostrzega Bank Gospodarstwa Krajowego.

Klienci banków, którzy chcą kupić mieszkanie na kredyt z dopłatą, nadal mogą starać się o dofinansowanie z rządowego programu, ale pod warunkiem, że płatność ostatniej transzy środków przewidziano w 2018 roku. Jeżeli deweloper nie daje takiej możliwości, warto negocjować z nim warunki.

Przeczytaj również: Program „MdM” staje się coraz mniej dostępny dla młodych

Na dofinansowanie wkładu własnego w 2018 r. przeznaczono 762 mln zł, z czego tylko połowa środków – 381 mln zł, została uruchomiona w pierwszym półroczu. Ponieważ rząd ogłosił wygaszanie programu MDM, zainteresowanie dopłatami jest bardzo duże. Z danych Open Finance wynika, że 21 stycznia do rozdysponowania w dwóch pierwszych kwartałach było już tylko 195 mln złotych. Prawdopodobnie sytuacja powtórzy się i BGK ponownie zawiesi przyjmowanie wniosków przed czasem.

Wniosek o przyznanie środków z Funduszu Dopłat można złożyć za pośrednictwem banku, w którym ubiegamy się o kredyt. O dopłaty mają prawo starać się wszystkie osoby do 35 roku życia (wyjątek stanowią rodziny z minimum trójką dzieci). Dofinansowanie przysługuje tym kredytobiorcom, którzy nie posiadają żadnej nieruchomości, inne reguły znajdują zastosowanie w przypadku rodzin z minimum trójką dzieci. Zasób dostępnych mieszkań jest ograniczony, ponieważ cena 1 m kw. nie może przekraczać limitów, które są określane dla poszczególnych województw, a metraż mieszkania ogranicza się do 75 m kw w przypadku lokali mieszkalnych (10 m kw. więcej przysługuje rodzinom z minim trójką dzieci) oraz 100 m kw w przypadku domów jednorodzinnych.

Oprac. na podst. bgk.pl, next.gazeta.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: