SuperBiz wiadomości MDM: zostało 95 proc. środków na mieszkania z terminem odbioru w 2018 r.

MDM: zostało 95 proc. środków na mieszkania z terminem odbioru w 2018 r.

16.09.2016, godz. 10:56
Są szczegóły programu Mieszkanie Plus
Są szczegóły programu Mieszkanie Plus foto: SHUTTERSTOCK

BGK zamroził środki przeznaczone na dofinansowanie własnego lokum w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych" na 2017 rok, ale nadal przyjmowane są wnioski o dopłatę do mieszkania z terminem odbioru w 2018 roku. Czy nieruchomości starczy dla wszystkich zainteresowanych?

O dopłatę może wnioskować każda osoba, która nie ukończyła 35. roku życie, nie posiada oraz nigdy nie miała własnej nieruchomości. Zainteresowanie programem jest duże, ponieważ rząd zapowiedział wygaszenie „MdM" w 2018 roku. Ponadto od przyszłego roku każdy kredytobiorca będzie musiał mieć minimum 20 proc. wkładu własnego, a nie wszyscy zainteresowani dysponują tak dużą ilością gotówki.

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał dopłaty do mieszkań z terminem odbioru w przyszłym roku, ponieważ wyczerpano już 50 proc. środków dostępnych na 2017 rok. Do wykorzystania zostało 373 mln zł, a wnioski o dofinansowanie zakupu tego typu nieruchomości będzie można składać dopiero w styczniu. Mimo to deweloperzy nadal przyjmują zapisy na mieszkania z terminem odbioru w przyszłym roku. Jak twierdzą, mieszkanie można zarezerwować teraz, w wniosek o dofinansowanie złożyć później.

Przeczytaj również: Mieszkanie dla Młodych: BGK wstrzymuje przyjmowanie wniosków

Pieniędzy na mieszkania byłoby więcej, gdyby ustawa dopuszczała możliwość wykorzystania środków, które pozostały z poprzednich lat. W 2014 r. na dopłaty przekazano zaledwie 35 proc. dostępnych środków, a rok później było to 85 procent. Jednak w 2016 r. niemal cała pula dostępnych środków wyczerpała się błyskawicznie, już w I kwartale. Na finansowanie MdM w 2017 r. przeznaczono 746 mln złotych.

Zobacz także: Mieszkanie +. Pierwsze klucze do mieszkania już w 2019 roku

Na początku przyszłego roku, kiedy dostępna pula środków zostanie odblokowana, mieszkanie w ramach MdM będzie można kupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym. Na początku program obejmował wyłącznie ofertę deweloperską. Zostało za to jeszcze 95 proc. finansów przeznaczonych na zakup mieszkań w terminem odbioru w 2018 roku. Problem polega jednak na tym, że podaż nieruchomości, które powstaną za dwa lata, jest stosunkowo mała, a deweloperzy niechętnie kwalifikują do programu mieszkania, których odbiór ma zbiec się w czasie z wygaśnięciem MdM.

Od uruchomienia „Mieszkania dla Młodych" w 2014 o dofinansowanie zakupu z rządowych pieniędzy starało się już 1,8 mln Polaków. Kredyty na mieszkania w ramach MdM oferuje 14 banków, m.in. PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank i BZ WBK. Jednak w sierpniu br. suma wypłaconych dopłat była rekordowo niska. Polacy otrzymali w tym miesiącu 15,57 mln złotych dofinansowania.

Źródła: biznes.onet.pl, Metro Cafe (16 września 2016), bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: