SuperBiz wiadomości MEN o 500+: pracownicy szkół muszą wyrazić zgodę na pracę przy obsłudze wniosków

MEN o 500+: pracownicy szkół muszą wyrazić zgodę na pracę przy obsłudze wniosków

07.04.2016, godz. 17:03
Ministerstwo Edukacji Narodowej
foto: Super Express

Nauczyciele, dyrektorzy oraz pracownicy administracyjni szkół, przedszkoli i żłobków mogą być angażowani do obsługi programu 500 zł na dziecko tylko po wyrażeniu przez nich zgody na to, po wcześniejszym przeszkoleniu oraz na podstawie odpowiedniej umowy – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W sprawie nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół wystąpił do Anny Zalewskiej, szefowej MEN Związek Nauczycielstwa Polskiego. "ZNP wnosi o podjęcie przez Panią Minister działań, mających na celu zapobieżenie sytuacji, w której na pracowników szkół i placówek oświatowych, bez ich zgody wyrażonej w stosowanej umowie, zostaną nałożone obowiązki związane z przyjmowaniem wniosków (500 plus) o ustalenie prawa i wypłatę świadczenia wychowawczego oraz prowadzeniem postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze" – napisał w liście Sławomir Broniarz.

Jak wyjaśnia Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP, Związek wystąpił w tej sprawie po interwencjach ze strony samych nauczycieli i pracowników szkół.

Więcej: 500 zł na dziecko: ZNP upomina się o wynagrodzenia dla pracowników szkół

Jakie jest w tej sprawie stanowisko resortu edukacji? "Niepodzielamy obaw Prezesa ZNP. Przyjmowanie wniosków o świadczenia wychowawcze (tzw. „500+”) to zadanie samorządów. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych" – informuje Ministerstwo.

"W ich imieniu będą się tym zajmowali przeszkoleni pracownicy, którzy za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie z budżetu przewidzianego na obsługę Programu 500+. W przypadku, gdy dany samorząd zdecyduje się na zatrudnienie do takiej pracy nauczycieli, dyrektorów lub innych pracowników administracyjnych szkół, przedszkoli, czy żłobków – może to zrobić jedynie po uzyskaniu od nich zgody na takie działanie, po wcześniejszym przeszkoleniu, w ramach podpisanej z nimi" – dodaje.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: