SuperBiz wiadomości Mercedes może stworzyć w Polsce 1,5 tys. miejsc pracy. Będzie fabryka?

Mercedes może stworzyć w Polsce 1,5 tys. miejsc pracy. Będzie fabryka?

25.04.2016, godz. 12:37
Mercedes-Benz Klasy E
Mercedes-Benz Klasy E foto: SuperAuto24.pl

Wygląda na to, że już wkrótce w Polsce powstanie fabryka Mercedesa. Producent aut chce w nią zainwestować 800 mln euro (3,5 mld zł) i stworzyć tam 1,5 tys. miejsc pracy – podaje nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.

Na razie cała idea stworzenia u nas zakładu produkcyjnego Mercedesa owiana jest tajemnicą. Wszystkie przytaczane przez „Rzeczpospolitą” informacje są nieoficjalne. O tym, czy faktycznie fabryka powstanie w Polsce, wiedzą na razie tylko minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz Markus Schaeffer, prezes Mercedes Benz Manufacturing.

ZOBACZ TEŻ: Fabryka Jaguara nie powstanie w Polsce. Koncern wybrał naszego sąsiada

Na pewno wiadomo tylko, że decyzja o umieszczeniu fabryki w którymś z europejskich państw zapadła 22 kwietnia. Możliwe, że niemiecka firma wybrała ofertę Rumunii lub Węgier, ale ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Rozwoju wynika, że to w naszym kraju powstanie nowy zakład. Zapewne zostanie zbudowany w okolicach Jawora na Dolnym Śląsku.

ZOBACZ TEŻ: Ile potrzebujesz pieniędzy, aby otworzyć swój McDonald's?

Schaeffer, od kiedy ogłosił poszukiwania odpowiedniej lokalizacji dla fabryki, mówił, że o tym, w którym kraju ona powstanie, zdecydują czynniki takie jak „konkurencyjna logistyka i dostępność wykształconej siły roboczej, niezbędnej do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa” - podaje „Rz”. Budowa fabryki ma kosztować w przeliczeniu ok. 3,5 mld zł, a prace znajdzie w niej 1,5 tys. osób.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: