SuperBiz wiadomości Mercedes wybuduje fabrykę silników w Jaworze. Jej start planowany jest na 2020 r.

Mercedes wybuduje fabrykę silników w Jaworze. Jej start planowany jest na 2020 r.

13.10.2016, godz. 10:43
Fabryki Mercedesa
foto: Archiwum

Mercedes-Benz do 2019 roku wybuduje w Jaworze na Dolnym Śląsku fabrykę silników - poinformowała premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele niemieckiego producenta na wspólnej konferencji prasowej.

Rząd zakończył negocjacje
- Pragę poinformować, że zakończone zostały negocjacje dotyczące lokalizacji w Polsce nowoczesnej fabryki - powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej. - To wypełnienie naszego zobowiązania programu gospodarczego - dodała.

Zobacz także: Kowalczyk o Mieszkanie Plus: 300 tys. mieszkań w 3 lata

- W tym przypadku będziemy państwem, w którym będą produkowane nowoczesne silniki. To jest ogromna satysfakcja - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Nowa fabryka silników w Jaworze powstanie na terenach, na których jest duże bezrobocie - zaznaczyła Szydło. Dodała, że polskiemu rządowi zależy na tym, aby w naszym kraju inwestowały marki uznane na całym świecie.

- To kolejny etap realizacji Planu na rzecz zrównoważonego rozwoju. W szczególności cieszymy się z inwestycji technologicznych, które przekładają się na wiele aspektów rozwoju gospodarczego - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Niemcy zadowoleni
- Bardzo dziękuję za wsparcie rządu i zaangażowanych władz. Nasza współpraca była zasadnicza w umożliwieniu tej umowy. Oczekujemy współpracy w przyszłości, kiedy będziemy rozbudowywać koncern Mercedes-Benz w Polsce razem. Mieliśmy siedem lokalizacji, kiedy nasz zespół wrócił z Jawora, powiedzieli 'to jest to" - powiedział członek zarządu Mercedes-Benz Cars Markus Schaefer.

Wskazał, że poprzedni rok był trzecim z rzędu, gdy sprzedaż Mercedesa w Polsce rosła, a w tym roku sprzedaż ponownie wzrosła i osiąga kolejny rekord. Według niego, gdy w kraju będzie odbywała się produkcja, będzie "jeszcze lepiej".

- Za inwestycją w Jaworze przyjdą kolejne - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Mamy decyzję ws. kolejnej dużej inwestycji amerykańskiej na kilkaset miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym - poinformował.

- Mogę powiedzieć już dzisiaj, że właściwie mamy decyzję kolejnej dużej inwestycji amerykańskiej na kilkaset kolejnych miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym, związanej również z szeroko rozumianym sektorem samochodowym - poinformował w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Rok przygotowań
Na początku maja niemiecki koncern Daimler AG ogłosił, że zamierza w pierwszym etapie zainwestować ok. 500 mln euro w budowę nowej fabryki silników w Jaworze pod Wrocławiem i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok.

Sprawdź koniecznie: Pracowałeś zbyt krótko, to nie dostaniesz emerytury

W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów Jednostek Samorządu Terytorialnego to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł - w okresie utrzymania. Spółka zapowiada, że 100 proc. produkowanych w fabryce silników będzie eksportowanych na kwotę około 2 mld zł rocznie, co ma pozytywnie wpłynąć na bilans handlowy Polski. Eksportowane silniki Daimler AG, według szacunków, będą stanowiły około 1 proc. całego polskiego eksportu.

W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: