SuperBiz wiadomości Metro w Warszawie z gigantycznym wsparciem UE. Dostało blisko 1,9 mld zł

Metro w Warszawie z gigantycznym wsparciem UE. Dostało blisko 1,9 mld zł

09.01.2017, godz. 19:08
Wszystko na metro i Szpital Południowy
foto:

Rozbudowa II linii warszawskiego metra nabierze rozpędu. Bruksela zatwierdziła 9 stycznia przyznanie warszawskiemu ratuszowi dotacji w wysokości 432 mln euro (ok. 1,89 mld zł wg kursu NBP obowiązującego 9 stycznia 2017 roku) na budowę II linii metra. Zobacz, które stacje uda się wybudować w pierwszej kolejności.

Duże projekty, których wartość realizacji przekracza 50 mln euro, wymagają zgody KE. We wrześniu 2016 r. dotacja na rozbudowę warszawskiej kolei metropolitalnej została zatwierdzona przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wartość inwestycji wynosi blisko 3,16 mld złotych. W jej ramach będą kontynuowane prace rozpoczęte w 2016 r., a także ruszy budowa stacji Płocka. W prawobrzeżnej Warszawie powstaną stacje: Szwedzka, Targówek i Trocka, a w lewobrzeżnej części miasta – Młynów, Księcia Janusza i Płocka.

Zobacz także: SMOG w Polsce. Gdzie i za ile kupić maseczki ochronne

Środki z UE zostaną przeznaczone na budowę tuneli metra, nowego terminala technicznego i sześciu nowych stacji, a także – na zakup 13 pociągów. Dzięki dotacji UE będzie można również rozpocząć przygotowania do rozbudowy II linii metra, która pobiegnie na Bródno oraz do bazy technicznej Mory na graniczy z gminą Ożarów Mazowiecki.

Przeczytaj również: Alarm smogowy. Te aplikacje pokażą, kiedy powietrze jest zanieczyszczone

Ratusz liczy na to, że w ciągu sześciu lat zostaną wybudowane najbardziej wysunięte na zachód stacje: Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska oraz baza techniczna Mory. Dzięki temu Miasto Stołeczne Warszawa będzie mogło w 2023 r. rozliczyć się z dotacji Unii Europejskiej.

Oprac. na podst. wyborcza.pl

tagi: metro
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: