SuperBiz wiadomości MF grozi ci kontrolą? To może być fałszywy email!

MF grozi ci kontrolą? To może być fałszywy email!

28.07.2016, godz. 12:07
Uważaj na fałszywe maila z Ministerstwa Finansów
Uważaj na fałszywe maila z Ministerstwa Finansów foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów ostrzega przed zawirusowanymi wiadomościami. Przestępcy podszywają się pod MF, aby skłonić internautów do otwarcia załącznika z niebezpiecznym kodem.

Jeżeli dostaniesz od Ministerstwa Finansów maila informującego o „kontroli podatkowej", „ukrywaniu dochodów" lub „wyznaczonej kontroli dochodów", uważaj. Prawdopodobnie będzie to próba zawirusowania twojego komputera. Dla własnego bezpieczeństwa, nie otwieraj ani wiadomości, ani załącznika. W przeciwnym razie możesz paść ofiarą ataku.

Przestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów, aby skłonić internautów do kliknięcia w zawirusowany załącznik. Informują o nieprawidłowościach w rozliczeniu podatkowym i zachęcają do wizyty w urzędzie. Adresat ma stawić się do skarbówki z plikiem dokumentów poświadczających dochody za bieżący rok podatkowy oraz indywidualnym kodem załączonym w wiadomości.

Przeczytaj również: Uwaga na fałszywe e-maile ze skarbówki

Maile, które wysyłają cyberprzestępcy, łatwo jest rozpoznać po tym, że nie zawierają polskich znaków. MF opublikowało przykłady kilku takich wiadomości. Treść podejrzanego maila może brzmieć następująco:

„Dzien dobry,
W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w zwiazku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.
Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.
Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a takze interesuja nas niektore transakcje przeprowadzane w roku biezacym.
W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy "PL37467426" i osobisty kod.
Ministerstwo Finansow
ul. Swietokrzyska 12
00-916 Warszawa
NIP: 526-025-02-74
REGON: 000002217".

To nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy podszywają się pod państwowych urzędników. W kwietniu ostrzegaliśmy przed oszustami działającymi na podobnej zasadzie.

Źródła: mf.gov.pl, superbiz.se.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: