SuperBiz wiadomości Michał Krupiński nowym prezesem PZU. Kim jest nowy szef spółki?

Michał Krupiński nowym prezesem PZU. Kim jest nowy szef spółki?

20.01.2016, godz. 11:52
Michał Krupiński.
foto: Materiały prasowe

Rada Nadzorcza PZU SA powołała nowego prezesa, którym został Michał Krupiński. Zastąpił on pełniącego obowiązki prezesa Dariusza Krzewinę. Zmiany zaszły również w składzie zarządu spółki. Kim jest nowy prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń?

Poprzedni prezes PZU SA Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa w grudniu ubiegłego roku pod naciskiem nowego ministra skarbu (podobna sytuacja miała miejsce w innych spółkach, w którym państwo jest większościowym akcjonariuszem). Wówczas p.o. prezesa został Dariusz Krzewina.

Zobacz także: Były rzecznik PiS Marcin Mastalerek ląduje w PKN Orlen?

Rada Nadzorcza PZU uchwałą z dnia 19 stycznia powołała zarząd spółki i powierzyła Michałowi Krupińskiemu pełnienie funkcji prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA.

- To dla mnie zaszczyt móc pokierować tak znakomitą spółką jak PZU. To także duża odpowiedzialność wobec klientów, akcjonariuszy i pracowników firmy. PZU to jedna z największych firm sektora finansowego w Polsce, największa ubezpieczeniowa w tej części Europy, z ponad 200-letnią tradycją. Ponadto niezmiernie istotna z punktu widzenia stabilności rynku finansowego w Polsce, aktywny uczestnik życia gospodarczego i społecznego. Moją ambicją jest budowanie wartości dla akcjonariuszy i wzrost międzynarodowego znaczenia firmy – powiedział Michał Krupiński, prezes PZU.

Kim jest Michał Krupiński? To polski ekonomista, rocznik 1981. Ukończył Szkołę Główną Handlową i był na wymianie studenckiej na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Swoją karierę zaczyna od polityki. Najpierw trafia do Sekretariatu Generalnego Parlamentu Europejskiego, a następnie doradza w kwestiach gospodarczych grupie "Unia na rzecz Europy Narodów".

W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał za nadzór właścicielski i program konsolidacji sektora energetyki. Następnie przeszedł na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym.

Trzy lata później Krupiński został prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

Czytaj koniecznie: Jakub Opara, prezes PL.2012+: Stadion musi oddychać wieloma płucami [ZDJĘCIA]

7 stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU wymieniło siedmiu członków rady nadzorczej spółki PZU. Do rady zostali wówczas powołani Piotr Paszko, Marcin Chludziński, Marcin Gargas, Maciej Zaborowski, Eugeniusz Krześniak, Radosław Potrzeszcz i Jerzy Paluchniak.

Z rady odwołano Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Zbigniewa Derdziuka, Macieja Piotrowskiego, Dariusza Kacprzyka, Jakuba Karnowskiego, Aleksandrę Magaczewską oraz Dariusza Filara. W radzie pozostali natomiast Paweł Kaczmarek oraz Alojzy Nowak. Członkowie zarządu są powoływani przez radę nadzorczą na okres wspólnej kadencji, która obejmuje trzy pełne lata obrotowe.

 

Źródło: PRnews.pl/TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: