SuperBiz wiadomości Mieszkanie dla Młodych: można składać wnioski na 2017 i 2018 rok

Mieszkanie dla Młodych: można składać wnioski na 2017 i 2018 rok

17.03.2016, godz. 13:21
blok, mieszkanie, osiedle
foto: EAST NEWS

Wyczerpanie tegorocznej puli środków na dofinansowanie z programu "Mieszkanie dla Młodych" nie oznacza, że nie można już składać wniosków - można, ale pod warunkiem, że termin wypłaty środków z MDM przypadnie na 2017 lub 2018 rok.

15 marca br. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował, że pula śródków (720 mln zł) przewidzianych na realizacje programu MdM w tym roku  już się wyczerpała. Wnioski z terminem wypłaty określonym na 2016 r. Sięgnęły bowiem 95 proc. tej kwoty. A ponieważ zgodnie z przepisami reszta musi pozostać w rezerwie, BGK wstrzymał przyjmowanie kolejnych.

Osoby zainteresowane udziałem w programie MDM powinny jednak pamiętać, że BGK wstrzymał przyjmowanie tylko tych wniosków, w przypadku których termin wypłaty dofinanoswania został określony na ten rok. Cały czas można  składać wnioski z datą wypłaty przypadajacą na kolejne lata realizacji programu (2017 i 2018 rok).

Wnioski takie będą przyjmowane do dnia, w którym przekroczą 50 proc. ustawowych limitów środków określonych (w 2017 r. wyniesie on 746 min zł, w 2018 r. -  762 mln).

Czytaj również: Koniec pieniędzy na mieszkania dla młodych

Szanse tych, którzy w tym roku zdecydują sią na takie rozwiązanie są więc stosunkowo spore. Według stanu na 10 marca br. wykorzystano bowiem tylko 59,5 mln zł z limitu na 2017 r. I 0,5 mln z puli na 2018.

Kto może z nich korzystać i w tym roku złożyć wnioski o dofinansowanie z MDM w latach kolejnych? Przede wszystkim osoby, które ubiegają się o kredyty na mieszkania z rynku pierwotnego, które zostaną oddane do użytku w 2017 i 2018 roku.

W gorszej sytuacji są ci, którzy swoje pierwsze mieszkanie chcą kupić na rynku wtórnym. W tym przypadku barierą mogą okazać się terminy płatności. Można się spodziewać, że rzadko który sprzedawca mieszkania zgodzi się zaczekać z terminem realizacji transakcji do przyszłego roku. O 2018 r. nie wspominając.

Zobacz także: Kilku bankom grozi bankructwo. KNF ostrzega!

Rząd przypomina również, że terminy te nie dotyczą rodzin z trójką lub więcej dzieci. W ich przypadku wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu trzeciego dziecka będzie można składać w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania, a więc nawet po 2018 r. (kiedy to zgodnie z oboiwązującymi przepisami program MdM ma się zakończyć). 

Nieco inne reguły dotyczą również tych, którzy zdecydowali się nie na kupno mieszkania, ale na budowę domu jednorodzinnego tzw. systemem goapodarczym (czyli samodzielnie, bez pomocy wyspecjalizowanej firmy odpowiedzialnej za realizację całej inwestycji).

Osoby takie mogą skorzystać z tzw. zwrotu części podatku VAT. Wniosek o zwrot należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym przystąpiono do użytkowania wybudowanego domu. Do wniosku należy załączyć kopie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy i faktur dokumentujących poniesione wydatki.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: