SuperBiz wiadomości Mieszkanie Plus. Zdradzamy nieznane szczegóły programu

Mieszkanie Plus. Zdradzamy nieznane szczegóły programu

14.07.2017, godz. 13:57
Mieszkanie Plus
foto: SHUTTERSTOCK

Mieszkanie Plus to kolejny po 500 Plus rządowy program, który ma służyć poprawie sytuacji Polaków – w tym przypadku mieszkaniowej. Choć ruszył jesienią 2016 roku, na mieszkania trzeba będzie jeszcze poczekać, bowiem obecnie, w zależności od lokalizacji, trwa proces budowy, podpisywania listów intencyjnych i naboru gruntów do programu. Wciąż istnieje wiele pytań na które Polacy nie znajdą odpowiedzi. Oprócz podstawowych: na czym polega program, jaka będzie cena za wynajem lokalu, pojawiają się także kwestie, które nadal nie zostały wyjaśnione: jakie będą kryteria przyznawania mieszkań i kiedy ruszy proces składania wniosków o ich przyznanie?

Choć program Mieszkanie Plus ruszył jesienią ubiegłego roku, na tanie lokale na wynajem z opcją dojścia do własności trzeba będzie jeszcze poczekać.
Pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku prawdopodobnie w Jarocinie i Białej Podlaskiej, które jako pierwsze przystąpiły do programu. Lokale gotowe dla nowych lokatorów mają być już w II kwartale 2018 roku.
W pozostałych miastach trwają budowy, podpisywane są umowy oraz listy intencyjne pomiędzy operatorem programu, BGK Nieruchomości, a samorządami lub spółkami Skarbu Państwa.

„Jeżeli chodzi o system naboru wniosków, to trwają prace nad jego opracowaniem."
Do tej pory sporo się mówiło o systemie składania wniosków w programie, by móc ubiegać się o przyznanie lokum. Dowiedzieliśmy się, że wciąż trwają prace nad jego opracowaniem. Obecnie trwa przetarg na pierwszy etap powstania systemu informatycznego, który będzie odpowiedzialny za sprawdzenie zgodności wniosków z rzeczywistością. Weryfikowana ma być m.in. wysokość dochodu rodziców i ilość dzieci.
Zbieraniem wniosków o przyznanie lokali, które powstaną na gruntach samorządowych zajmą się prawdopodobnie gminy. Tak, jak przykładowo w Białej Podlaskiej, w której uruchomiono wstępną ankietę kwalifikacyjną. Ma pozwolić na zorientowanie się, jakie jest zainteresowanie programem. Pierwsza osoba wpisała się już 2 minuty po starcie naboru, obecnie złożono już ponad 500 wniosków.

Zobacz także: Tu powstaną pierwsze „mieszkania plus” w Warszawie

 

Jakie będą kryteria przyznawania lokali?
Jak powiedziała nam Ewa Syta, rzecznik BGK Nieruchomości pod uwagę w procesie przyznawania mieszkań będzie brana przede wszystkim zdolność czynszowa najemców: „Zgodnie z założeniami, BGK Nieruchomości określi zasady ustalania minimalnej zdolności czynszowej najemców, rozumianej jako zdolność najemcy do terminowego opłacenia czynszu. Planujemy, że zdolność czynszowa będzie badana w oparciu o dochody netto pomniejszone o obciążenia finansowe, w tym wynikające z przyszłej umowy najmu. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na ocenę zdolności czynszowej będą również świadczenia wynikające m.in. z liczby dzieci w gospodarstwie domowym (np. z programu 500 Plus), a także inne świadczenia pieniężne (np. renta)."

Tym samym pierwszeństwo w przyznawaniu lokali mogą mieć rodziny z dziećmi, których dochody będą wystarczające, by móc opłacić czynsz, ale zbyt niskie, by móc zaciągnąć kredyt na mieszkanie na rynku komercyjnym. To na razie jednak bardzo ogólne założenia. Kryteria wciąż są ustalane.
„Program Mieszkanie Plus służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczności lokalnych. Wychodzimy z założenia, że władze samorządowe najlepiej znają specyfikę i wyzwania w tym obszarze. Stąd chcielibyśmy, żeby kryteria najmu były ustalane z udziałem poszczególnych samorządów" - zgradziła rzecznik BGKN, operatora programu.

Sprawdź również: Banki robią sobie weekendową przerwę. Sprawdź, w którym banku będą utrudnienia

 

Ile będzie wynosić wysokość czynszu?

Cena za czynsz szacowana jest na ok. 10-20 złotych za mkw., w zależności od tego, czy wynajmujący zdecyduje, że jest zainteresowany tylko wynajmem czy też wynajmowaniem i posiadaniem go na własność po 30 latach.

„Wysokość czynszu będzie ustalana indywidualnie dla każdego projektu w oparciu o nakłady inwestycyjne – w szczególności koszt gruntu, koszt budowy i koszt finansowania. - wspomniała rzecznik BGKN.
Obecnie w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus znajduje się łącznie ponad 1 200 lokali w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu. W przygotowaniu jest 10 tys. Liczba ta szacowana jest na podstawie umów inwestycyjnych podpisanych z partnerami samorządowymi, podmiotami prywatnymi i spółkami skarbu państwa. Najnowszym „nabytkiem" Mieszkania Plus są grunty na warszawskiej Woli. Ma powstać tam 1,1 tys. mieszkań, postawionych na ziemiach Poczty Polskiej.

 

Źródło: /BGKN

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: