SuperBiz wiadomości Miliardy złotych pójdą na więziennictwo

Miliardy złotych pójdą na więziennictwo

08.02.2017, godz. 12:00
Polskie więzienia
foto: EAST NEWS

Rocznie utrzymanie więźniów w Polsce kosztuje ok. 2,6 mld zł. W najbliższych latach dodatkowe 1,5 mld zł pójdzie na utrzymanie osadzonych, podwyżki dla strażników, remonty aresztów.

Do 2020 roku na modernizację służby więziennej pójdzie 1,5 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone na podwyżki dla strażników, remonty aresztów i utrzymanie osadzonych. Teraz miesięczne koszty utrzymania więźnia przewyższają 3 tys. zł. Rocznie idzie na ten cel ponad 2,6 mld zł (na 71 tys. osadzonych).

Zobacz też: Alimenciarze na celowniku rządu. Za trzy miesiące zwłoki z płatnością do więzienia

Tymczasem koszty te zamiast zwiększać, można by zmniejszyć. Miesięczne utrzymanie skazanego, który odbywa karę w tzw. Systemie Dozoru Elektronicznego, kosztuje 330 zł. Teraz tak karę odbywa 3660 osób, w skali roku to ok. 5 tys. Okazuje się jednak, że w sumie system taki mógłby objąć nawet 15 tys. skazanych (głównie za mniej groźne przestępstwa). W przeszłości zdarzały się momenty (np. rok 2013), kiedy to Systemem Dozoru Elektronicznego było objętych 13 tys. osób.

Czytaj koniecznie: Ile zarabiają więźniowie?

Dlaczego znacznie ograniczono stosowanie bardziej ekonomicznego Systemu Dozoru Elektronicznego? Wszystkiemu winna może być nowelizacja prawa karnego. W lutym 2015 roku w noweli prawa karnego wprowadzono nową definicję kary ograniczenia wolności do jednego roku, która bezpośrednio odnosiła się do Systemu Dozoru Elektronicznego. Wcześniej wszyscy skazani na karę do jednego roku pozbawienia wolności mogli wnioskować o dozór elektroniczny. Po zmianie prawo do elektronicznych bransoletek mają już tylko skazani na ograniczenie wolności, o której orzekał sąd pierwszej instancji.

Źródło: money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: