SuperBiz wiadomości Milion bogaczy w Polsce. A będzie ich jeszcze więcej

Milion bogaczy w Polsce. A będzie ich jeszcze więcej

08.12.2016, godz. 13:23
Bogactwo
foto: SHUTTERSTOCK

Najwięcej bogatych Polaków (roczny dochód powyżej 85 tys. zł) mieszka w województwie mazowieckim. Ich łączny dochód przekracza 60 mld zł. To ci ludzie kupują luksusowe produkty, m.in. samochody za 215 tys. zł, zegarki za 6 tys. zł, ubrania za 2 tys. zł.

W Polsce ponad milion osób można zaliczyć do grupy najbogatszych. Majątek większości z nich szacuje się od 1 do 5 mln dolarów. Rocznie przedstawiciel tej klasy zarabia ponad 85 tys. zł. Łącznie polscy bogacze zarabiają 117 mld zł, a podatki odprowadzane przez nich do budżetu stanowią 30 proc. całości należnego podatku PIT – dowiadujemy się z raportu KPMG na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce.

Zobacz: Marki własne Biedronki podbijają Polskę

Najwięcej bogaczy mieszka w województwie mazowieckim – ponad 280 tys. Ich łączny dochód przekracza 60 mld zł brutto. W województwie śląskim takie wysokie zarobki ma 104 tys. podatników, z łącznym dochodem prawie 22 mld zł brutto. W rankingu największej liczby zamożnych i bogatych mieszkańców na trzecim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie z 86 tys. osób o łącznym dochodzie na poziomie prawie 17 mld zł. Najsłabiej pod tym względem wypadły województwa: lubuskie (18 tys. osób), opolskie (17 tys. osób), podlaskie (19 tys. osób).

Co kupują bogacze? W Polsce za towary luksusowe uważa się samochody kosztujące więcej niż 215 tys. zł, zegarki za ok. 6 tys. zł, damskie torebki za blisko 2 tys. zł, buty za ok. 1,3 tys. zł, mocniejsze alkohole droższe niż 700 zł, tygodniowe wycieczki za ok. 7 tys. zł od osoby.

Zobacz: Lidl rozda pracownikom 6,5 mln zł na święta

A wszystko wskazuje na to, że bogaczy będzie nam przybywać. Jak podaje KPMG w 2019 roku w Polsce będzie mieszkać blisko 1,3 mln osób zamożnych i bogatych, a ich dochód netto sięgnie około 220 mld zł.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: