SuperBiz wiadomości Minister od "frankowiczów" stracił pracę w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy

Minister od "frankowiczów" stracił pracę w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy

20.12.2016, godz. 15:00
Maciej Łopiński
foto: EAST NEWS

Maciej Łopiński został odwołany przez prezydenta Andrzeja Dudę ze stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - poinformowała KPRP. Nie podano oficjalnego powodu dymisji. Miejsce Łopińskiego zastąpił dotychczasowy społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha.

- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 18 grudnia 2016 r. odwołał ze stanowiska Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Macieja Łopińskiego, jednocześnie powołując na to stanowisko z dniem 20 grudnia 2016 r. Pawła Muchę - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Zobacz również: Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz

Andrzej Duda powołał Łopińskiego na stanowisko sekretarza stanu 7 sierpnia 2015 r. Do jego kompetencji należał m.in. nadzór i koordynacja w sprawach związanych z organizacją obrad Narodowej Rady Rozwoju, a także nadzór nad patronatami i komitetami honorowymi prezydenta oraz przygotowywaniem przemówień, wystąpień i wypowiedzi prezydenta, w tym przeznaczonych do publikacji. Łopiński był reprezentantem prezydenta na spotkaniach dotyczących projektów ustaw frankowych.

Maciej Łopiński (ur. 1947) był bliskim współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego znał od czasów pierwszej Solidarności; w kancelarii Kaczyńskiego od grudnia 2005 roku do lipca 2007 roku odpowiadał za politykę medialną. Potem został szefem gabinetu prezydenta.

Sprawdź koniecznie: Sąd zgodził się na proces grupowy frankowiczów przeciwko mBankowi

Po katastrofie smoleńskiej stanął na czele Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Łopiński jest absolwentem filologii polskiej, którą ukończył na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach pracował jako nauczyciel, później został dziennikarzem. W 1981 r., na znak protestu w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, wystąpił z PZPR. W stanie wojennym redagował "Solidarność - Pismo Regionu Gdańskiego" oraz doradzał władzom "Solidarności".

 

Źródło: KPRP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: