SuperBiz wiadomości Minister Radziwiłł chce się poprawić. Zlikwiduje NFZ?

Minister Radziwiłł chce się poprawić. Zlikwiduje NFZ?

06.07.2016, godz. 08:14
Konstanty Radziwiłł
foto: AKPA

Na sobotnim kongresie PiS minister zdrowia Konstanty Radziwłł został upomniany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego i... od razu wziął się do pracy. Wczoraj spotkał się z premier Beatą Szydło, by porozmawiać o zmianach zwanych „dużą reformą zdrowia". Na razie wiadomo, że możliwa jest likwidacja NFZ, zmiany w finansowaniu szpitali oraz przeniesienie pieniędzy przeznaczonych na służbę zdrowia z województw do budżetu państwa.

- Zależy nam na czasie, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i jakości planowanych działań, tak by pacjenci nie odczuwali żadnej rewolucji, a jedynie pozytywną ewolucję - stwierdził po spotkaniu minister Radziwiłł. Obiecał także, że szczegółowy plan zmian w służbie zdrowia zostanie przedstawiony w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Wizja ogólna mówi o tym, że duża reforma zdrowia obejmie wszystkich, a nie tylko tych ubezpieczonych. Za cel stawia sobie likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma on zostać zastąpiony państwowym funduszem celowym – jak go określił minister - gwarantowaną zakładką w budżecie. Pieniędzmi na służbę zdrowia ma zarządzać na poziomie centralnym minister zdrowia, a regionalnym - agendy przy wojewodach.
Czeka nas też reforma sposobu płacenia za świadczenia zdrowotne. - Będzie ona przechodziła od płacenia za procedury, pojedyncze świadczenia, w stronę zamawiania koordynowanej opieki zdrowotnej, a w niektórych przypadkach prawdopodobnie budżetowania, które będzie szansą również na redukcję biurokracji, która dzisiaj zżera polski system służby zdrowia - mówił wczoraj Konstanty Radziwiłł.

 

źródło: tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: