SuperBiz wiadomości Minister Szałamacha: Deficyt budżetowy wyniesie aż 54,7 mld zł!

Minister Szałamacha: Deficyt budżetowy wyniesie aż 54,7 mld zł!

14.12.2015, godz. 12:57
Paweł Szałamacha
Paweł Szałamacha foto: EAST NEWS

PKB w przyszłym roku wyniesie 3,8 proc., a poziom inflacji szacowany jest na 1,7 proc. - poinformował minister finansów Paweł Szałamacha, przedstawiając założenia do projektu budżetu na 2016 rok. Szef resortu podkreślił też, deficyt budżetowy w tym roku wyniesie aż 54,7 mld zł

Nad przyszłoroczonym budżetem pracował jeszcze poprzedni rząd Ewy Kopacz, dlatego minister Paweł Szałamacha przygotował korektę, która we wtorek ma zostać zaakceptowana przez Radę Ministrów, a następnie trafić do Sejmu. - Ten dokument realizuje nasz sztandarowy projekt jakim jest wsparcie programu prorodzinnego, czyli program Rodzina 500 plus, a zarazem jest stabilny pod względem finansów publicznych - podkreślił Szałamacha.

Zobacz koniecznie: Sprawdź, w jakich zawodach są najwyższe i najniższe zarobki

W opinii ministra pogram 500+ ucieszy nie tylko demografów, ale także tych, którzy planowali wyjazd na emigrację. - Ten bodziec ekonomiczny ma pomóc im zredukować stres, czy napięcia ekonomiczne, poczucie niepewności, które się wiąże (…) z większą rodziną. Ale on także ma druga stronę, która cieszy ekonomistów, tzn. pomimo że jest bardzo dużym wysiłkiem finansów publicznych, to jest także bardzo silnym impulsem popytowym, w związku z tym on urealnia tę prognozę wzrostu produktu krajowego brutto - podkreślił.

Szałamacha argumentował, że założenia ministerstwa niewiele różnią się w stosunku do projektu budżetu na 2016 rok przesłanego do Sejmu przez rząd Ewy Kopacz. PKB ma wzrosnąć o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych ma nie przekroczyć 2,8 proc. PKB (poprzedni rząd zakładał deficyt 54,6 mld zł, deficyt sektora finansów publicznych 2,8 proc. PKB, PKB 3,8 proc., a średnioroczną inflację 1,7 proc.).

- Naszym celem jest powrót do tych dobrych lat. Te 3,8 proc. (wzrostu PKB) na 2016 rok to jest dobry start, ale mamy nadzieję na więcej w następnych latach. Budżet na 2016 r. jest bezpieczny, trzyma deficyt w ryzach, a zarazem realizuje priorytetowy program rządu wsparcia rodzin - podsumował Szałamacha.

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: