SuperBiz wiadomości Minister: wysokie emerytury dla tych, którzy będą pracować do śmierci

Minister: wysokie emerytury dla tych, którzy będą pracować do śmierci

17.11.2016, godz. 13:42
Henryk Kowalczyk
foto: EAST NEWS

– Istotą systemu emerytalnego, który proponujemy, jest danie wyboru. Niższy wiek emerytalny nie obniża emerytur, każdy, kto będzie chciał mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej – powiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. – Jeśli ktoś chce pracować do śmierci, to będzie miał wysoką emeryturę, tylko nie wiem, czy zdąży wziąć – dodał.

Przypomnijmy, że w środę (16.11.) w Sejmie odbyło się głosowanie ws. obniżenia wieku emerytalnego. Ustawa uchwalona przez Sejm przewiduje, że kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę po 60., a mężczyźni po 65. roku życia. Po głosowaniu minister Kowalczyk pytany był przez dziennikarzy o to, jak reforma wpłynie na wysokość emerytur. Pytanie to padło nieprzypadkowo. W grudniu ubiegłego roku, po pierwszym czytaniu ustawy Kowalczyk mówił, że osoby, które zdecydują się na wcześniejsze przejście na emeryturę, mogą otrzymać świadczenia nawet o 30 proc. niższe, niż gdyby pracowały do 67. roku życia.

Czytaj również: Od października 2017 pracujemy krócej. Sejm przegłosował niższy wiek emerytalny

W środę Kowalczyk tłumaczył: – Cała istota tego systemu, który proponujemy, to jest zniesienie obowiązku pracy do 67. roku życia, a danie wyboru, ale nikt nikomu nie zabrania pracować, więc ten wiek emerytalny nie obniża emerytur – powiedział. Podkreślił, że każdy, kto będzie chciał mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej.

Odnosząc się do swojej wypowiedzi sprzed roku, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że „jeśli ktoś będzie chciał dłużej pracować, to może mieć emeryturę wyższą i o 40 proc., i 50”. - Jeśli ktoś chce pracować do śmierci, to będzie miał wysoką emeryturę, tylko nie wiem, czy zdąży wziąć – dodał. 

Źródło: tvn24bis.pl, oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: