SuperBiz wiadomości Minister Zdrowia zapowiada podwyżki dla pracowników medycznych. Zobacz ile dostaną!

Minister Zdrowia zapowiada podwyżki dla pracowników medycznych. Zobacz ile dostaną!

14.03.2017, godz. 14:33
Zarobki lekarzy
foto: SHUTTERSTOCK

Publiczna służba zdrowia to nie tylko powód do niezadowolenia dla osób, które korzystają z jej usług, ale też dla wszystkich tych, którzy pracują w sektorze medycznym. Niskie zarobki za pracę często po kilkanaście godzin dziennie, trudną pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym to cechy, które opisują zawód lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego w Polsce. Minister Zdrowia zapowiada jednak podwyżki, które mają być wprowadzane stopniowo od lipca. Nie będzie więcej powodów do strajków?

Projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych zakłada, że podwyżki będą wprowadzane stopniowo od lipca tego roku do 2021 r.
Zapisy trafiły pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, a minister Radziwiłł zapowiada, że nie przewiduje żadnych opóźnień we wdrożeniu zmian.

Najważniejszą zmianą ma być ustalenie wynagrodzeń minimalnych, które będą musiały zostać wprowadzone obligatoryjnie przez dyrektorów szpitali. Będą oni mogli zapłacić swoim pracownikom więcej niż będzie to przewidziane ustawą, ale nie mniej niż ustalona granica. Ma to poprawić sytuację przede wszystkim najmniej zarabiających pracowników medycznych, których płaca często uwłacza ich godności i nie jest adekwatna do wykonywanych obowiązków.

Zobacz także: Pacjencie, to zmieniło się w ochronie zdrowia w 2017 roku


Projekt przekazany do konsultacji zakłada, że minimalne wynagrodzenie brutto będzie wynosiło: lekarzy specjalistów – ok. 5 tys. zł, lekarzy bez specjalizacji - ok. 4,1 tys. zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji – ok. 4,6 tys. zł,. Farmaceuci, fizjoterapeuci, pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem – od 2,8 tys. zł do 4,1 tys. zł (w zależności czy ze specjalizacją czy bez). Pielęgniarka, która uzyska tytuł magistra i ukończy specjalizację – minimum 4,1 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie pielęgniarki bez tytułu magistra, ale ze specjalizacją - 2,8 tys. zł; bez specjalizacji - 2,5 tys. zł. Fizjoterapeuci i inni pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem - minimum 2,5 tys. zł. Pracownicy medyczni – minimum 2 tys. zł. Możliwe są minimalne poprawki w wysokości wynagrodzeń.

Sprawdź również: Podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek i urzędników. Sprawdź, ile dostaną


Różnica w obecnych, a proponowanych płacach ma wynosić w sumie ok. 7 mld zł rocznie.
Do 2025 roku planowany jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB, zamiast jak obecnie 4,38 proc.

 

Źródło: /interia.pl /money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: