SuperBiz wiadomości Ministrowie odchodzą i dostają spore odprawy. Zobacz, ile zarobi Sikorski, Biernat i Arłukowicz

Ministrowie odchodzą i dostają spore odprawy. Zobacz, ile zarobi Sikorski, Biernat i Arłukowicz

13.06.2015, godz. 14:48
Jacek Rostowski, Radosław Sikorski
Jacek Rostowski i Radosław Sikorski foto: FOTO SE

Rekonstrukcja rządu Ewy Kopacz na cztery miesiące przed wyborami jest oceniania na dwa sposoby. Zwolennicy przekonują, że to konieczne działanie po wycieku akt z postępowania prokuratury ws. "afery taśmowej". Krytycy podkreślają, że to ruch spóźniony o rok, a do dymisji powinien podać się cały gabinet. Bez względu na to, ustępujący ministrowie i marszałek Sejmu, na otarcie łez otrzymają sowite trzymiesięczne odprawy lub wyrównanie pensji.

Ustawa "o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe” przewiduje, że urzędnik, który przepracował co najmniej rok, może otrzymać odprawę w wysokości trzymiesięcznej pensji. Jest tylko jeden warunek. W czasie trzymiesięcznego wakatu nie mogą oni podjąć nowej pracy. Jeśli to zrobią, to tracą świadczenie, ale wówczas przysługuje im wyrównanie - państwo pokrywa różnicę pomiędzy nową pensją, a tą z budżetówki (ale tylko ministrom oraz ich zastępcom).

Sprawdź koniecznie: Ile zarabiają politycy? Dodatki, służbowe samochody i karty

Ile dokładnie otrzymają odchodzący politycy? Ci, którzy sprawują mandaty poselskie dostają jedynie wyrównanie, a wyjątkiem jest wiceminister skarbu Rafał Baniak (nie jest posłem) i otrzyma na odchodne aż 34 311 zł!

Szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz zarobi 5475,65 zł. Andrzej Biernat z ministerstwa sportu otrzyma jedynie 1152,36 zł, a z kolei ustępujący minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński dostanie 6026,92 zł. Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz odjedzie z resortu z wyrównaniem 5112 zł. Dodatek nie przysługuje za to Stanisławowi Gawłowskiemu (minister środowiska).

Marszałek niższej izby parlamentu Radosław Sikorski na tym stanowisku zarabiał miesięcznie 17 356,23 zł, a teraz otrzyma dodatek wyrównawczy w kwocie 14 972,85 zł.

Źródło: newsweek.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: