SuperBiz wiadomości Eurostat. Młodzi Europejczycy. „Ani nie pracują, ani się nie uczą”

Eurostat. Młodzi Europejczycy. „Ani nie pracują, ani się nie uczą”

12.08.2017, godz. 09:42
Student z legitymacją
foto: Shutterstock / Fotomontaż SE

Student – dla niektórych do synonim życia na garnuszku rodziców i wiecznego imprezowania. Dla innych łączenia pracy za małe pieniądze z nauką. Jak wynika z opublikowanych właśnie badań Eurostatu, dotyczących zatrudnienia i edukacji wśród młodych, największy problem z łączeniem nauki i pracy zarobkowej mają Włosi, Rumunii i Grecy. Gdzie w tym zestawieniu plasują się młodzi Polacy?

Badanie dotyczy osób w wieku 20-24 lata. Najbardziej „leniwym" narodem pod względem pracy podczas studiów są Włosi, Rumunii i Grecy. Najbardziej pracowitym – w Holandii, na Malcie i w Danii.
W 2016 roku we Włoszech ani nie uczyła się, ani nie pracowała 1/3 osób w wieku 20-24 lata. W Rumunii było to blisko 24 proc. młodych, w Grecji – 23 proc. w Bułgarii i na Cyprze – po 22,7 proc., w Hiszpanii nieco ponad 1/5. W Chorwacji podobnie – 19,6 proc. młodych.
Polska uplasowała się w środku rankingu. W ubiegłym roku w kraju nie pracowało, ani nie uczyło się 16,8 proc. osób w przedziale 20-24 lata.
Jak wynika z rankingu, najbardziej pracowici młodzi są w Holandii. Nauki ani pracy nie podjęło tylko 6,9 proc., na Malcie - 8,1 proc., w Danii - 8,5 proc., w Luksemburgu - 9,0 proc. i w Szwecji 9,3 proc.

Zobacz także: Maspex zbojkotowany przez Polskie Radio


W badaniu wykazano także, jak zmieniała się ogólna tendencja na rynku pracy młodych. Porównano 2016 rok z 2006. Na przestrzeni dekady współczynnik młodych, którzy mają problem ze znalezieniem płatnego zajęcia zmniejszył się w 12 krajach. Najbardziej spadł w Bułgarii, Niemczech, Polsce, na Słowacji i w Szwecji (od 6,6 proc. do 3,4 proc.). Niestety sytuacja pogorszyła się aż w 16 państwach, gdzie młodzi ani nie są zatrudnieni, ani nie chodzą na studia. Najbardziej widać to na przykładzie Cypru (o 9 pkt. proc. więcej , Hiszpanii (o 8 pkt. proc.), Włoch (7,5 pkt. proc.), Grecji (6,2 pkt. proc.), Irlandii (5,1 pkt. proc.), Rumunii (4,7 pkt. proc.), Portugalii (4,6 pkt. proc.) i Wielkiej Brytanii (4,2 pkt. proc.).

Sprawdź również: Podatek handlowy zawieszony do 2019 roku. Jest projekt ustawy


W całej Unii Europejskiej nieuczących się bezrobotnych ww wskazanym wyżej przedziale wiekowym było 5 mln osób.

Polecamy: Benzyna i diesel nadal drożeją!

 

Źródło: /Eurostat /tvn24bis.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: