SuperBiz wiadomości Mniej pestycydów w owocach i warzywach z Lidla

Mniej pestycydów w owocach i warzywach z Lidla

18.05.2017, godz. 13:25
Jabłka Lidl
foto: Lidl

Lidl przyjął kolejne zobowiązanie mając na celu eliminację z asortymentu nadmiernych ilości składników niekorzystnie wpływających na zdrowie konsumentów. Po redukcji soli oraz cukru o 20 proc. w produktach marek własnych, przyszedł czas na ograniczenie ilości pozostałości pestycydów w warzywach i owocach. Sieć ustaliła ich limit w wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE.

– Naszym celem jest dostarczanie świeżych owoców i warzyw, jak najwyższej jakości. Jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel dzięki ustanowieniu surowych norm, które znacznie przewyższają przepisy europejskie w zakresie redukcji pestycydów – przykładem takich produktów spełniających nasze kryteria są jabłka grójeckie – podkreślała cytowana w komunikacie Aleksandra Robaszkiewicz, PR manager Lidl Polska.

Sprawdź także: Lidl zmniejsza ilość soli i cukru w swoich produktach

– Wszyscy nasi producenci poza certyfikatem Jabłka Grójeckiego ChOG, posiadają również jeden z certyfikatów gwarantujących jakość i bezpieczeństwo produktu. Te certyfikaty to Integrowana produkcja i/lub GLOBALG.A.P. – podkreślił Maciej Majewski prezes zarządu Stowarzyszenia Sady Grójeckie. – Integrowana produkcja to krajowy, proekologiczny system produkcji owoców, warzyw i produktów rolnych. Natomiast GLOBALG.A.P. to najważniejszy, międzynarodowy system zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności w produkcji pierwotnej.

Zdrowa strategia
Zobowiązanie o redukcji zawartości pozostałości pestycydów w warzywach i owocach, jak i poprzednie, mówiące o redukcji soli oraz cukru o 20 proc. w produktach marek własnych Lidla, wynikają z długoterminowej strategii firmy, w ramach której prowadzone są prace nad swoim asortymentem w celu eliminacji z niego nadmiernych ilości składników niekorzystnie wpływających na zdrowie konsumentów.

Czytaj też: Polskie jabłka skażone pestycydami. Supermarkety wycofują je ze sprzedaży

Czym są pestycydy?
Środki ochrony roślin są produktami chemicznymi lub biologicznymi stosowanymi do ochrony roślin przed szkodnikami, chorobami, niepożądanymi chwastami. Mają one istotny wpływ na zapewnienie plonu. Nawet w przypadku prawidłowego zastosowania, tych środków w produktach spożywczych, mogą wystąpić pozostałości pestycydów. Dlatego też dla żywności ustalone zostały dodatkowo najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów. Informują one, jakie są maksymalnie dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów bez wpływu na stan zdrowia człowieka.

Źródło: Lidl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: