SuperBiz wiadomości Modernizacja armii. Opozycja grzmi po decyzji MON ws. zakupu śmigłowców

Modernizacja armii. Opozycja grzmi po decyzji MON ws. zakupu śmigłowców

14.05.2015, godz. 12:48
H225M Caracal
foto: wikimedia.org

Posłowie opozycji krytykują decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej ws. modernizacji polskiej armii i zakwalifikowania francuskiego Airbusa Helicopters do kolejnej fazy przetargowej na zakup 50 śmigłowców wielozadanionych. Kontrakt opiewa na sumę 13 mld zł. Z gry opadły zakłady PZL Mielec/Sikorsky Aircraft i PZL Świdnik.

Przedstawiciele PZL Mielec pojawili się w Sejmie, aby przekonywać parlamentarzystów o konsekwencjach decyzji MON. Przekonywali, że do zakładów przyjeżdza kierownictwo koncernu Sikorsky Aircraft zaplanować restrukturyzację mieleckiej fabryki - podaje "Rzeczpospolita".

Zobacz koniecznie: Przetarg MON. Modernizacja polskiej armii. Francja: w Polsce tylko montaż i to ograniczony

Podobnego zdania są w Świdniku, gdzie wybór Francuzów w przetargu rządowym podciął skrzydła lubelskiej firmie. Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Wojska Polskiego nie kryli słów krytyki pod adresem ministerstwa obrony. Wybór resortu nazwali skandalicznym i mało transparentnym. Przypomniano, że początkowo w przetargu zapowiadano zakup 70 maszyn za ponad 11 mld zł, a teraz okazuje się, że śmigłowców będzie jedynie 50, ale za droższą sumę - 13 mld zł.

Przedstawieciele Airbusa Helicopters tłumaczą, że śmigłowce Caracal przeznaczone dla polskiej armii są droższe niż np. te sprzedane Brazylii w 2008 r. ponieważ ówczesny kontrakt nie obejmował m.in. specjalistycznego wyposażenia do zwalczania okrętów podwodnych czy ewakuacji medycznej.

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: