SuperBiz wiadomości MON chce zwiększyć dodatki dla żołnierzy. Najwięcej zyska żandarmeria

MON chce zwiększyć dodatki dla żołnierzy. Najwięcej zyska żandarmeria

21.10.2016, godz. 14:52
Żołnierze
foto: SHUTTERSTOCK

18,3 mln zł rocznie – tyle może kosztować wdrożenie nowych rozwiązań proponowanych przez MON w projekcie rozporządzenia nt. dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Tylko z tytułu nowych dodatków specjalnych dla żandarmów wydatki resortu obrony zwiększą się o 7,8 mln zł rocznie.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, projekt został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Koszt wdrożenia nowych rozwiązań w uzasadnieniu rozporządzenia szacowany jest na 17,5 mln zł, odbiega on jednak od kwoty, która znajduje się w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu – tam jest to 18,3 mln zł rocznie. Jeśli nowe rozwiązania zostałyby wprowadzone jeszcze w październiku, tegoroczny koszt rozporządzenia wyniósłby 2,7 mln zł. Aktualnie wydatki na dodatki dla żołnierzy nie przekraczają 190 mln zł w skali kwartału, czyli 3 mld zł rocznie.

Sprawdź także: Żołnierze dostaną 380 zł podwyżki

Znaczną część nowych kosztów MON będą stanowiły zmiany w dodatkach dla Żandarmerii Wojskowej. Resort planuje, aby wszyscy żandarmi otrzymywali dodatek specjalny, który dotychczas wypłacano tylko osobom wykonującym czynności operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze. Oznacza to, że dodatkiem objęte zostanie o 2,1 tys. osób więcej niż do tej pory, co przyczyni się do zwiększenia wydatków resortu obrony o 7,8 mln zł rocznie.

Dla których żołnierzy MON planuje nowe dodatki lub podwyżki obecnych i ile maksymalnie mogą dostać? Oto odpowiedź.

Wykaz zmian w dodatkach do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych

– Wszyscy żandarmi otrzymają dodatek specjalny. Dotychczas przysługiwał on tylko tym, którzy wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze. Żandarmi, którym należał się dodatek już wcześniej mogą liczyć maksymalnie na 900 zł, natomiast pozostali na 450 zł.

– Dodatki dla dowódców kompanii zostaną podniesione z maksymalnego pułapu 150 zł do 300 zł.

– Żołnierze służący na stanowiskach nawigatorów naprowadzania i wysuniętych nawigatorów naprowadzania oraz żołnierze służący w Narodowym Centrum Kryptologii i jednostce podległej, zajmujący samodzielne stanowiska w korpusie osobowym kryptologii i cyberbezpieczeństwa otrzymają dodatek służbowy do 900 zł.

– Do 375 zł dodatku służbowego dostaną szefowie wewnętrznych komórek organizacyjnych w pionie logistyki.

– Dodatek służbowy o maksymalnej wysokości 450 zł otrzymają wszyscy żołnierze Wojsk Specjalnych. Do tej pory otrzymywali go tylko żołnierze służący w wojskach bojowych.

Piloci wykonujący loty pokazowe otrzymają dodatek specjalny w wysokości 300 zł za każdy lot.

– Dodatki dla nurków oraz żołnierzy pełniących służbę w charakterze instruktorów skoków spadochronowych zostaną zwiększone o 450 zł.

 

Źródło: wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: