SuperBiz wiadomości MON ogłasza nowy przetarg na śmigłowce wielozadaniowe. I zaprasza… Airbusa!

MON ogłasza nowy przetarg na śmigłowce wielozadaniowe. I zaprasza… Airbusa!

18.10.2016, godz. 16:14
Caracale jednak mogą iść do lamusa
foto: Materiały prasowe

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje na swoim Twitterze o wszczęciu kolejnego postępowania przetargowego na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Do przetargu zaprasza trzy firmy: PZL-Mielec, PZL-Świdnik i… Airbus Helicopters, z którym rząd ostatnio zakończyło rozmowy ws. zakupu Caracali!

Jak czytamy  na Twitterze MON, procedura przetargowa będzie się odbywała w ramach „pilnej potrzeby operacyjnej zgłoszonej przez Siły Zbrojne”. Jak dodaje MON, do przetargu zaproszono trzech oferentów, którzy składali swoje propozycje już podczas wcześniejszego przetargu, w którym ze swoimi Caracalami wygrał Airbus Helicopters. Mimo że rozmowy ws. ich zakupu zostały niedawno zakończone przez stronę polską, firma ta jest zaproszona do udziału w ponownym postępowaniu.

ZOBACZ TEŻ: Francuskie media: Polski rząd celowo utrudniał negocjacje ws. Caracali

Jak wyjaśnia portal polityka.pl, pilna potrzeba zakupu wspomniana przez MON oznacza tyle, że przetarg nie będzie się odbywał w oparciu o prawo zamówień publicznych przez co, między innymi, tym razem nie będą się toczyły rozmowy w sprawie offsetu. Na razie nie wiadomo, czy zaproszone firmy będą zainteresowane udziałem w postępowaniu. O ile niemal pewne jest, że PZL-Mielec i PZL-Świdnik do negocjacji przystąpią, o tyle trudno nawet przewidywać, co postanowią władze Airbusa, do bólu dotknięte przez ostatnią decyzję ws. rezygnacji z ich śmigłowców.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: